r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Włoska Wikipedia niezgodna z prawem?

Strona główna Aktualności

Włoskiej wersji Wikipedii grozi zamknięcie. Wkrótce jej działalność może okazać się niezgodna z tamtejszym prawem.

Buble prawne to nie tylko domena polskich urzędników - również we Włoszech pojawiają się absurdalne przepisy utrudniające życie zwykłym ludziom. Coś takiego niebawem może przytrafić się tamtejszej wersji Wikipedii. Włoski parlament debatuje właśnie nad przyjęciem nowego prawa - DDL intercettazioni. Nakłada ono na wszelkich wydawców - w tym internetowych - wymóg zgłaszania wszelkich zmian w ciągu 48 godzin przed ich wprowadzeniem. Oznaczałoby to, że administratorzy Wikipedii musieliby informować organy prawne o wszelkich moderacjach, nawet komentarzy, dwa dni przed ich zastosowaniem. Absurd? To jeszcze nie wszystko.

Nowe prawo ma za główny cel ukrócić ujawniania podsłuchów, a także wprowadzić nakaz prostowania wszelkich informacji, które ktokolwiek mógłby uznać za szkodliwe dla siebie. W praktyce oznaczałoby to nieustanne poprawki, blokadę większości stron internetowych i cenzurę treści w Sieci. W przypadku Wikipedii, która współtworzona jest przez wiele osób sprowadziłoby się to najprawdopodobniej do zamknięcia serwisu.

r   e   k   l   a   m   a

W oświadczeniu opublikowanym na stronach włoskiej Wikipedii czytamy apel o pomoc zakończony słowami: Wikipedia jest już neutralna - po co więc ją neutralizować?. Być może zamiast zamykać włoską wersję Wikipedii przydałoby się zneutralizować pomysły niektórych polityków. Miejmy nadzieję, że ostatecznie nowe prawo nie wejdzie w życie - oznaczałoby to poważne ograniczenie wolności słowa i wypowiadania się dla wielu internautów.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.