Wnioski dla wybranych...

Strona główna Aktualności

O autorze

Problemy przedsiębiorców chcących korzystać z platform dla Windows alternatywnych na Płatniku się nie kończą. Pojawił się kolejny "złoty środek", który uszczęśliwić ma wszystkich, tym razem jego ojcem jest Ministerstwo Finansów.

Każdy przedsiębiorca, chcący skorzystać z unijnych funduszy musi wypełnić odpowiednie wnioski, z wyciągniętą ręką do niego wychodzi MF oferując program do tego przygotowany, generujący raporty i z zasady ułatwiający życie. Generator Wniosków jest programem bezpłatnym, co się bardzo ceni, jednak nie jest to program uniwersalny. Skorzystać z niego mogą jedynie posiadacze systemu Windows.

Sama idea programu jest bardzo cenna, wnioski często osiągają gigantyczną objętość, wypisywanie ich ręcznie byłoby uciążliwe. Można dojść do wniosku, że dobre i to, że chociaż na wiodącą platformę powstał taki program. Oczywiste jest to, że lepiej by było gdyby powstała również wersja działająca na platformie Linux, wtedy jednak oburzyć się mogą posiadacze komputerów pracujących pod kontrolą innych systemów. Można by więc temat zakończyć konkluzją: "lepszy rydz niż nic" ;-).

Niestety jest jednak gorzej. Generator Wniosków miał jedynie wspierać przedsiębiorców, a okazał się niezbędny. Jak pisze Gazeta.pl: Urzędnicy często nie przyjmują innych wniosków niż te stworzone przy użyciu Generatora. Przytaczając dalej za Gazetą: Nakazując korzystanie z Generatora Wniosków, urzędnicy łamią jedną z najważniejszych zasad UE - neutralność państwa w dziedzinie oprogramowania. Państwo ma udostępnić za darmo aplikację pozwalającą na korzystanie z usług publicznych lub umożliwiającą elektroniczny kontakt z obywatelami. Nie może jednak w ten sposób narzucać jednej platformy. Takie zapisy mają się znaleźć w przygotowywanej nowelizacji ustawy o informatyzacji podmiotów spełniających zadania publiczne.

Producentem programu jest firma ComArch, która stworzyła oprogramowanie Systemu Informatycznego Monitoringu i Kontroli Finansowej Funduszy Strukturalnych i Funduszy Spójności (SIMiK), system z kilkumiesięcznym opóźnieniem ruszył w lutym 2004 r.

Zamierzaliśmy program umieścić w serwisie ale licencja tego zabrania (bez uzyskania zgody Ministerstwa Finansów), można go jednak pobrać ze strony Ministerstwa, bezpośredni link tutaj.

Więcej informacji na temat wprowadzenia Generatora Wniosków znaleźć można w artykule pt.: Monopol na wnioski zamieszczonym w Gazecie.pl.

© dobreprogramy
s