Wojna z patentowymi trollami

Strona główna Aktualności

O autorze

Amerykańscy politycy planują rozpoczęcie walki z "patentowymi trollami", czyli z firmami, które czerpią zyski jedynie z pobierania opłat za używanie zarejestrowanych przez nich technologii. Takimi firmami są między innymi Eolas, Forgent Networks i Balthaser.

Deputowany z Teksasu Lamar Smith twierdzi, że amerykańskie prawo powinno zostać zweryfikowane, gdyż system patentów powinien promować kreatywność, a nie umiejętność posługiwania się prawnymi kruczkami. Kalifornijski kongresman Howard Berman opisał "patentowego trolla" jako firmę, która nie wydała ani centa na rozwój i patentuje wszystko co możliwe, licząc na możliwość taniego zysku. Propozycje zmian prawa zostały już przygotowane i czekają na zatwierdzenie.

Wynalazca Dean Kamen, twórca Segwaya, wskazuje inny problem związany z patentami. Jego zdaniem, równie szkodliwe są duże firmy IT posiadające sporą liczbę patentów wykorzystywanych do nieuczciwej walki z konkurencją. Według niego, karani powinni być wszyscy nadużywający prawa, a nie tylko "patentowe trolle".

© dobreprogramy
s