Wolfram Alpha wystartował

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z zapowiedziami ruszyła wyszukiwarka Wolfram Alpha. Nastąpiło to o godzinie 2 w nocy czasu polskiego z piątku na sobotę. Na stronie justin.tv możemy obejrzeć film dokumentujący to wydarzenie.

Mimo to, jak czytamy na oficjalnym blogu Wolfram Alpha wyszukiwarka jest w dalszym ciągu w fazie testów, które teoretycznie potrwają przez cały weekend - czyli już niedługo. Jeśli mamy szczęście i trafimy na nieprzeciążone serwery to możemy zobaczyć jej działanie w praktyce. Nam udało się uzyskać odpowiedź na pytanie o pogodę we Wrocławiu :).

Co się kryje pod polem wprowadzania zapytań? Według zespołu projektantów są to dwa superkomputery z 10 000 rdzeni. Ich pamięć operacyjną szacuje się na setki terabajtów, a wszystko to jest chłodzone układem wystarczającym na stworzenie kurortu narciarskiego... na Saharze. Komputer ten stworzyła firma R Systems, która ma na sumieniu 44 superkomputery według czerwcowej listy TOP500 z 2008 roku. Drugi z partnerów Dell dostarczył serwer, zaprojektowany specjalnie do centrum obliczeniowego.

Czy to wystarczy do obsługi zapytań szacowanych na 175 milionów dziennie i 5 miliardów miesięcznie? Według twórców... powinno :)

© dobreprogramy