reklama

Wolne licencje w służbie historii

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Artykuły publikowane na łamach Histmag.org, najstarszym i zarazem jednym z największych polskich portali historycznych, od dziś przechodzą na otwartą licencję Creative Commons CC-BY-SA 3.0. Co to w praktyce oznacza?

Licencja CC-BY-SA 3.0 zezwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie czy wykorzystywanie w celach komercyjnych treści bez potrzeby specjalnego ubiegania się o zgodę twórcy. Istnieją tylko trzy zastrzeżenia: autor oryginalnego tekstu musi być wyraźnie wskazany, naniesione zmiany należy rozsądnie oznaczyć, a treść powstała na bazie oryginału również musi być rozpowszechniana w oparciu o tę samą licencję. Ostatecznie więc nowe zasady powinny ułatwić dzielenie się wiedzą, a równocześnie nie stanowić zagrożenia dla praw autorskich pierwotnego twórcy.

Wierzymy, że nasza działalność przyczynia się do wzrostu świadomości historycznej w polskim społeczeństwie i stale szukamy sposobów, by ten pozytywny efekt wzmocnićtłumaczy redakcja portalu. I dodaje, że niemal każdego dnia posługuje się materiałami udostępnionymi na podobnych licencjach, co pozwala jej dostrzegać korzyści płynące z tej formy rozpowszechniania treści.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama