reklama

WordPerfect z obsługą ODF i OOXML

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Corel udostępniła testową wersję beta pakietu biurowego WordPerfect Office X3 ze zintegrowaną obsługą dwóch popularnych ostatnio formatów - Open Document (ODF) i Office Open XML (OOXML).

Corel juz od pewnego czasu ma swój wkład w rozwój specyfikacji ODF (w tym także właśnie tworzonej wersji 1.2), ale dopiero teraz bezpośrednio przekłada się to na funkcje jego produktów. Prócz ODF i OOXML, beta pakietu WordPerfect obsługuje też format PDF i ponad 60 innych. Dzięki temu, użytkownicy pakietu będą w stanie odczytać zdecydowaną większość dokumentów biurowych, niezależnie od tego, w jakim programie zostały stworzone.

Przy okazji warto dodać, że mało popularny w Polsce pakiet biurowy SoftMaker Office, który wspiera ODF w wersjach dla Windows i Linuksa już wersji 2006, wkrótce zostanie wydany w wersji 2008, która będzie oferować obsługę ODF także na PocketPC i WindowsCE. Już teraz dostępna jest testowa wersja beta dla Windows, niedługo opublikowane zostaną bety na kolejne systemy.

Te dwa przytoczone programy świadczą o tym, że ODF zaczyna zdobywać coraz większą popularność, nie tylko wśród użytkowników, ale także twórców aplikacji. Dodatkowo, im więcej aplikacji będzie obsługiwać ten format, tym więcej użytkowników się do niego przekona. Taki sposób promocji jest naszym zdaniem dużo lepszy i docelowo skuteczniejszy, niż próby siłowego przepchnięcia swojego (mocno krytykowanego w środowisku) rozwiązania przez procedury standaryzacyjne, praktykowane ostatnio przez pewną korporację.

Więcej informacji na temat nowej bety WordPerfect z obsługą ODF można znaleźć na stronie firmy Corel. Publiczną betę programu można pobrać po wcześniejszej rejestracji.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama