WordPress 3.9: jeszcze lepszy interfejs użytkownika, jeszcze wygodniejsza edycja wpisów

Strona główna Aktualności

O autorze

Najpopularniejsze w Sieci oprogramowanie do uruchamiania blogów – i co tu mówić, nie tylko blogów, ale też pełnowymiarowych stron internetowych – doczekało się właśnie kolejnej dużej aktualizacji, oznaczonej numerem 3.9 i nazwą kodową „Smith”, na cześć jazzowego instrumentalisty Jimmy'ego Smitha. Wprowadzone w niej zmiany dotykają zarówno właścicieli stron, jak i programistów i projektantów, zajmujących się pisaniem wtyczek i tworzeniem skórek, dlatego przed aktualizacją warto zrobić kopię zapasową, w razie gdyby coś przestało działać.

Zacznijmy od szybkiego omówienia najważniejszych zmian pod maską. Wreszcie można łatwo definiować kadrowanie obrazków o niestandardowych rozmiarach. Przepisano też na nowo mechanizm automatycznego zapisywania wpisów podczas edycji. Dodano możliwość wykorzystywania we wpisach galerii i podpisów HTML5. WordPress obsługuje też wreszcie linki symboliczne do katalogów z wtyczkami, co powinno ułatwić każdemu prace deweloperskie. Zmieniono wersję biblioteki plupload, obsługującej wgrywanie plików – i efekt tego jest taki, że stare, niewspierane wtyczki mogą kompletnie przestać działać z nowym WordPressem. Jeśli zaś na serwerze działa PHP w wersji 5.5, to obsługa baz danych MySQL odbywa się już tylko przez bibliotekę mysqli – używanie funkcji mysql_*() jest wzbronione.

Tyle dla deweloperów. Znacznie bardziej spektakularne zmiany zobaczymy z wierzchu. Przede wszystkim zaktualizowano wizualny edytor TinyMCE do wersji 4.0, generującej czystszy kod HTML i lepiej importującej tekst z Worda. W edytorze pojawił się też podgląd galerii zdjęć, pozwalający zobaczyć osadzane we wpisie zdjęcia, a nie tylko miejsca ich osadzenia. Edytor zapewnia też podgląd dla plików wideo i audio. Co chyba najfajniejsze, obrazki można wreszcie wstawiać metodą przeciągnij-i-upuść do okna edytora, nie trzeba ich wcześniej wgrywać do biblioteki mediów. Ich edycja jest zaś możliwa bezpośrednio w edytorze tekstowym – mamy dostęp do narzędzi obrotu, skalowania i kadrowania.

Znacznie łatwiej teraz zarządzać widżetami strony w menedżerze skórki, można bowiem na żywo zobaczyć efekty wprowadzanych zmian. Wygodniej też zmieniać nagłówki – obrazki do nich wykorzystywane można bezpośrednio wgrywać i kadrować z panelu personalizacji skórki. A jeśli ktoś nie ma ochoty bawić się w personalizację, to powinien sięgnąć po nową, pięknie wyglądającą przeglądarkę skórek, która pozwala znaleźć odpowiadający naszym gustom temat graficzny według wymaganych funkcjonalności.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnym blogu Wordpress.org.

© dobreprogramy

Komentarze