World Wide Web ma już 20 lat

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Dzisiejszy dzień, 13 marca 2009, to dwudziesta rocznica opracowania pierwszego oficjalnego dokumentu opisującego World Wide Web.

Historia World Wide Web jest nowsza niż samego Internetu, z którym często WWW jest mylnie utożsamiany. Za ojca WWW uważa się Tima Berners-Lee, który w marcu 1989 roku spisał wszystkie założenia dotyczące usługi w jednym dokumencie mającym przekonać CERN, że projekt jest warty realizacji. Początkowo jego praca nie zyskała jednak aprobaty szefów instytutu.

Dokument ten został bardziej sformalizowany rok później przy współpracy Roberta Cailliau i jednoznacznie określał WorldWideWeb (lub w skrócie W3) jako "sieć węzłów" z "dokumentami hipertekstowymi" do przechowywania danych, które to z kolei miałyby być oglądane za pomocą "stron hipertekstowych" osiągalnym dzięki "przeglądarkom" komunikującym się przez "protokoły dostępu".

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem w roku 1990 funkcjonował pierwszy serwer WWW, pierwsza witryna WWW i pierwsza przeglądarka. 6 sierpnia 1991 usługa stała się dostępna publicznie.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieBrzydkie podróbki figurek z PRL-u. Jest człowiek, który ma ich pokaźną kolekcję