r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

World Wide Web ma już 20 lat

Strona główna Aktualności

Dzisiejszy dzień, 13 marca 2009, to dwudziesta rocznica opracowania pierwszego oficjalnego dokumentu opisującego World Wide Web.

Historia World Wide Web jest nowsza niż samego Internetu, z którym często WWW jest mylnie utożsamiany. Za ojca WWW uważa się Tima Berners-Lee, który w marcu 1989 roku spisał wszystkie założenia dotyczące usługi w jednym dokumencie mającym przekonać CERN, że projekt jest warty realizacji. Początkowo jego praca nie zyskała jednak aprobaty szefów instytutu.

Dokument ten został bardziej sformalizowany rok później przy współpracy Roberta Cailliau i jednoznacznie określał WorldWideWeb (lub w skrócie W3) jako "sieć węzłów" z "dokumentami hipertekstowymi" do przechowywania danych, które to z kolei miałyby być oglądane za pomocą "stron hipertekstowych" osiągalnym dzięki "przeglądarkom" komunikującym się przez "protokoły dostępu".

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem w roku 1990 funkcjonował pierwszy serwer WWW, pierwsza witryna WWW i pierwsza przeglądarka. 6 sierpnia 1991 usługa stała się dostępna publicznie.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.