Wreszcie konkurencja dla Sony i Microsoftu: konsola NVIDIA SHIELD już we wrześniu w Europie

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawienie się tabletu SHIELD w Europie nie było odosobnionym wypadkiem w historii Nvidii. Trafi do nas też stacjonarna konsola SHIELD Android TV. Jak donosi serwis Fudzilla, to najwydajniejsze dziś na rynku urządzenie z Androidem, którego sercem jest procesor Tegra X1, zadebiutuje na rynkach Starego Kontynentu już we wrześniu.

Trudno porównywać póki co pod względem wydajności w grach urządzenia o tak odmiennej konstrukcji jak PS4 czy Xbox One z konsolą Nvidii, tym bardziej, że różnią się one przewidywanymi scenariuszami wykorzystania. Konsolę SHIELD zbudowano na bazie ośmiordzeniowego procesora ARM Tegra X1, wykorzystującego architekturę big.LITTLE. Taktowane zegarem 1,9 GHz cztery rdzenie Cortex A-57, cztery Cortex A-53, a do tego 256-rdzeniowy układ graficzny Maxwell i sprzętowy dekoder wideo. Wykonany w procesie 20 nm czip zużywa niecałe 10 W pod maksymalnym obciążeniem. Do tego w konsoli zastosowano 3 GB RAM i pamięć masową flash 16 GB. Dostępna jest też wersja z dyskiem twardym 500 GB.

SHIELD jako konsola może stać się dla wielu ludzi ciekawą alternatywą dla PlayStation 4 czy Xboksa One. Nie tylko daje swobodny dostęp do gier na Androida, ale też pozwala uruchamiać coraz więcej zoptymalizowanych pod kątem procesora Tegra tytułów znanych z PC, na czele z Half-Life 2, Portal czy Trine 2. Do tego dochodzi spora biblioteka gier strumieniowanych przez usługę GRID – dziś w ten sposób można pograć w takie tytuły jak Dungeons&Dragons: Chronicles of Mystara, Wiedźmin 2, Borderlands, The Vanishing of Ethan Carter czy Devil May Cry 4. Co więcej, gracze korzystający w swoich PC z kart GeForce mogą strumieniować z nich dowolne gry na konsolę.

Konsola Nvidii ma być też dobrym wyborem dla fanów wideo z Sieci. Wbudowane Wi-Fi 802.11ac i złącze HDMI 2.0 rozwiązują problem streamingu obrazu 4K do telewizora. Debiutowi urządzenia ma towarzyszyć zresztą premiera na rynku europejskim usług, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości androidowej konsoli (o ile jej użytkownicy będą dysponowali szerokopasmowym Internetem o przepustowości przynajmniej 20 Mb/s).

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej cenie to ciekawe urządzenie u nas zadebiutuje. W Stanach Zjednoczonych konsola sprzedawana jest w cenie 199 dolarów, jest na tamtejszym rynku więc dwukrotnie tańsza od konsoli Sony.

© dobreprogramy
s