Wreszcie nadchodzi czas Janosika

Strona główna Aktualności

O autorze

W kwietniu pisaliśmy o uprawomocnieniu się wyroku nakazującego ZUS ujawnienie specyfikacji formatu KSI MAIL służącego do przesyłania danych do ZUSu z programu Płatnik.

21 lipca wchodzi wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To one mają pozwolić ostatecznie na wykorzystywanie alternatywnych programów do Płatnika. Płatnicy składek będą mogli więc przekazywać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe z wykorzystaniem alternatywnych do Płatnika programów. Właściwie na chwilę obecną mowa tu wyłącznie o Janosiku, którego pomysłodawca i główny twórca - Sergiusz Pawłowicz - doprowadził po wielu latach sądowej walki do zwycięstwa z ZUSem.

To jednak nie wszystko. Aby jakakolwiek alternatywa dla Płatnika mogła być wykorzystywana będzie musiała przejść testy adaptacyjne - badania oprogramowania interfejsowego na podstawie opublikowanych przez ZUS przypadków i scenariuszy testowych. Na szczęście ZUS zapowiedział, że oprócz ujawnienia specyfikacji formatów danych, protokołów komunikacyjnych, struktur dokumentów itp. opublikuje też wspomniane testy aby autorzy alternatywnych aplikacji mogli sprawdzić ich zgodność. Po "zaliczeniu" testów odpowiednia informacja pojawi się na stronie ZUSu.

Wszystko wskazuje na to, że już od przyszłego tygodnia będzie można zrezygnować z Płatnika. Janosik obecnie dostępny jest na platformy Windows i Linux, w zamierzeniach współpracować ma również z FreeBSD i Mac OS.

Specyfikacja techniczna protokołu KSI MAIL wykorzystywanym w programie Płatnik oraz pisma procesowe związane ze sprawą Sergiusz Pawłowski vs ZUS udostępnione zostały na stronie Kancelarii Adwokackiej reprezentującej autora Janosika.

© dobreprogramy

Komentarze