WriteMap zrobi mapę myśli z Waszego tekstu (za jedyne 26 dolarów)

Strona główna Aktualności

O autorze

"Tomek, bez jaj, aplikacja do notowania na macOS-a za 26 dolców na dobrychprogramach?" - taki feedback dostałem z redakcji, kiedy zaproponowałem, żeby napisać o WriteMaperze. Pomyślałem, że w takim razie sam coś napiszę, bo temat mnie zainteresował. Wiadomo, cena jest kosmiczna, a ograniczenie do platformy macOS robi z tego narzędzia ciekawostkę przyrodniczą... niemniej, widzieliście wcześniej coś takiego?

WriteMapper to edytor, która wizualizuje nasz tekst i automatycznie robi z niego tzw. mapę myśli. Pozwala w wizualny sposób ocenić strukturę tekstu - wystarczy jeden rzut oka, żeby zorientować się, o czym piszemy i czy ma to jakiś logiczny porządek. Graficzna reprezentacja pozwala też łatwo zmieniać aranżację paragrafów metodą przeciągnij i upuść. Autorzy WriteMappera twierdzą, że dzięki temu każdy, kto stoi przed zadaniem szybkiego napisania zrozumiałego tekstu, szczególnie pod presją czasu, zrobi to dużo szybciej, mniej boleśnie i w bardziej przejrzysty sposób.

Aplikacja to nie tylko mapa myśli, to również świetny edytor, którego celem jest skupione tworzenie tekstu pozbawione niepotrzebnych rozproszeń. Edytor pozwala zogniskować naszą uwagę wyłącznie na konkretnym węźle tekstu i świetnie nadaje się do korygowania tego, co już napisaliśmy. Ma tryb nocny, mechanizmy ułatwiające przeprowadzenie burzy mózgów (oddzielenie pomysłów od finalnego tekstu) i mechanizm kolorowania poszczególnych węzłów tekstu dla większej przejrzystości.

Użytkownicy reddita, na którym wpadłem na tą ciekawostkę, rozpływają się dodatkowo nad interfejsem tej aplikacji. Faktycznie, jest całkiem przyjemna dla oka, choć w przypadku wydawanych ostatnio, nowoczesnych aplikacji na macOS to chyba już standard, od którego mało jest wyjątków. Może jednak czasem faktycznie warto zatrzymać się nad tym faktem nieco dłużej i nie traktować go jako oczywistą oczywistość.

Problem w tym, że aplikacja kosztuje aż 26 dolarów. To sporo, jak na tak prostą wydawałoby się apkę, chociaż pomysł też ma swoją cenę. WriteMapper ma 7-dniową wersję próbną, więc samemu można sprawdzić, co to za dziwo i czy faktycznie jest warte takich pieniędzy. A może nie jest to aż taka nowość, jak mi się wydaje i są już inne, podobne, darmowe lub tańsze aplikacje? Najlepiej także w wersji pod Windows albo Linuksa...

© dobreprogramy
s