Wschód przyszłością Sailfisha: fiński system oficjalnym systemem mobilnym Rosji

Strona główna Aktualności

O autorze

Przyszłość stworzonego przez byłych pracowników Nokii systemu operacyjnego Sailfish rysuje się w jaśniejszych barwach, niż kiedykolwiek wcześniej. Rosyjskie ministerstwo komunikacji poinformowało, że zostanie on oficjalnie popieranym przez władze systemem dla urządzeń mobilnych w tym kraju. Na Rosji jednak nie koniec – Sailfish w ten sposób może dostać się na ogromne rynki pozostałych krajów BRICS, czyli Brazylii, Indii, Chin i Południowej Afryki.

Według dziennika RBC, decyzja taka zapadła w ostatni piątek, po spotkaniu między rosyjskim ministrem komunikacji Nikołajem Nikiforowem, przedstawicielami krajowej branży IT oraz prezesem Jolli, Antti Saarnio. Powstały z prochów porzuconego przez Nokię systemu MeeGo Sailfish ma uzdrowić sytuację na rosyjskim rynku, na którym 95% urządzeń mobilnych pochodzi obecnie z importu. Minister Nikiforow chce, by do 2025 roku udział importowanych z zagranicy rozwiązań spadł do 50%. Pozwolić to ma na osiągnięcie strategicznego celu ministerstwa, to jest należytej ochrony prywanych informacji rosyjskich użytkowników.

Działająca od 2011 roku Jolla, mimo pokazania bardzo interesującego sprzętu i oprogramowania, nie zdołała przebić się na zachodnich rynkach, choć zainteresowania samymi jej produktami nie brakowało. Ogłoszona jesienią zeszłego roku w serwisie Indiegogo zbiórka pieniędzy na tablet z Sailfish OS-em już po kilku godzinach przyniosła zebranie oczekiwanej kwoty, a gotowe urządzenie, zaprezentowane podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie, zostało uznane za jedną z najciekawszych premier tych targów. Konia z rzędem jednak temu, kto znajdzie smartfon Jolli w zachodnich sklepach (poza Finlandią). Fiński producent obraca się na Wschód, wchodząc na rynki Estonii, Kazachstanu, Hong Kongu i Indii, a w końcu i Rosji.

Wchodząc na wschodnie rynki, Jolla zmienia swoją strukturę własności. Choć większość udziałów wciąż należy do Finów, poważną rolę odgrywają w niej inwestorzy z Chin (holding China Fortune) oraz od niedawna Rosji – podczas kolejnej rundy inwestycyjnej swoje pieniądze włożył w Jollę rosyjski multimilioner Grigorij Beriezkin. Ta właśnie kwestia obecności rodzimego kapitału w Jolli była przez ministra Nikiforowa podkreślana jako powód podjęcia takiej a nie innej decyzji.

Jak poinformował Juhani Lassila, szef komunikacji korporacyjnej Jolli, prace nad dostosowaniem Sailfisha do wymagań postawionych przez ministerstwo komunikacji są we wczesnej fazie. Rosjanie oczekują bowiem nie Sailfisha w jego obecnej postaci, ale systemu, który mógłby działać na wielu różnych urządzeniach różnych producentów, np. rosyjskim dwuekranowym YottaPhonie. Kluczową sprawą jest więc opracowanie we współpracy z producentami sprzętu nowych sterowników i dopracowanie interfejsu użytkownika tak, by wywierał dobre wrażenie na końcowych użytkownikach.

Dlatego nową, uniwersalną wersję Sailfisha opracowywać ma fińsko-rosyjsko-chińskie konsorcjum, do którego w przyszłości, jak zapowiedział min. Nikiforow, przystąpić mają przedstawiciele Brazylii, Indii i Południowej Afryki, a więc wszyscy członkowie grupy BRICS. Jeśli przy poparciu rządów Sailfish zdoła pozyskać choć 10% tych rynków, oznaczać to będzie setki milionów użytkowników – i uczyni z Sailfisha trzeci pod względem popularności mobilny system operacyjny świata, zrzucając z tego miejsca Windows Phone.

© dobreprogramy
s