Wspólna promocja KDE i GNOME

Strona główna Aktualności

O autorze

GNOME i KDE to dwa najpopularniejsze środowiska graficzne dla Linuksa. Ich twórcy od początku pracy nad nimi prowadzili między sobą otwartą wojnę, przecząc tym idei wolnego, wspólnie rozwijanego oprogramowania. Wzajemna niechęć powodowała sytuacje, kiedy dwa zespoły niezależnie pracowały nad podobnymi aplikacjami.

Sytuacja ta wydaje się pomału zmieniać, powstała wspólna inicjatywa mająca na celu promocję obu środowisk. Twórcy wreszcie zrozumieli, że ważniejszym celem jest popularyzacja Linuksa jako alternatywy dla innych, płatnych rozwiązań w zakresie rozwiązań desktopowych. Oba projekty będą wciąż prowadzić odrębne kampanie promocyjne, ale planują współpracę w kwestiach technicznych. W założeniach jest także wspólna praca nad niektórymi aplikacjami, dzięki czemu uniknie się dublowania nakładu pracy. Już teraz użytkownicy często uruchamiają część programów z jednego środowiska pod kontrolą drugiego, teraz ma to być jeszcze ułatwione.

W planach współpracy nie ma informacji o dalszych losach bibliotek graficznych będących podstawą tych środowisk, Qt dla KDE i GTK dla GNOME. Całkiem możliwy jest scenariusz wybrania jednej z nich dla obu projektów, co mogłoby przyczynić się do jeszcze większego ujednolicenia. Różnorodność środowisk jest jednak ich zaletą, gdyż dzięki temu użytkownicy mogą wybrać projekt bardziej pasujący do ich potrzeb. Inne są założenia projektowe przyświecające twórcom, więc raczej nie należy spodziewać się połączenia obu środowisk.

© dobreprogramy
s