reklama

Współzałożyciel Microsoftu pozywa internetowych gigantów

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Paul Allen - współzałożyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie - pozwał największe działające w Internecie korporacje oskarżając je o naruszenie patentów - informuje The Wall Street Journal.

Paul Allen jest jednym z pionierów branży IT - to właśnie on wspólnie z Billem Gatesem założył w 1975 roku firmę Microsoft. Dzięki szacowanej na 21 mld dolarów fortunie Allen mógł z powodzeniem zajmować się działalnością filantropijną sponsorując projekt SETI i prace nad rozwojem sztucznej inteligencji. Allen jest także właścicielem licznych patentów zgłaszanych przez należące do niego laboratoria i inkubatory technologiczne. Miliarder zdecydował się właśnie rozpocząć batalię prawną przeciwko firmom, które jego zdaniem naruszają należące do niego patenty. Wśród pozwanych korporacji znaleźli się tacy giganci jak Google, Apple, Facebook, eBay, AOL, Netflix i Yahoo!.

Wymienione firmy miały "ukraść" tak trywialne technologie jak obecny w każdym sklepie internetowym system proponowania konsumentom artykułów powiązanych z aktualnie oglądanym towarem lub mechanizm dostarczania reklam dopasowanych do bieżącej aktywności użytkownika. Zdaniem rzecznika Google pozew Paula Allena obrazuje pewien negatywny trend, który sprawia, że przedsiębiorstwa branży IT coraz częściej konkurują ze sobą nie na wolnym rynku lecz na sali sądowej. Przedstawiciel internetowego giganta dał do zrozumienia, że na działalności trolli patentowych najwięcej tracą innowacyjne przedsiębiorstwa takie jak Google. Pozostałe firmy pozwane przez Allena odmówiły komentarza w tej sprawie.

Oskarżone firmy zapowiedziały, ze będą domagać się odrzucenia pozwów i uważają oskarżenia Allena za bezpodstawne. Prawnicy miliardera nie zdradzili, jakich kwot domaga się Allen od pozwanych korporacji

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama