Wstępniak na nowy tydzień: Windows, co ty tam chowasz pod tą maską?

Strona główna Aktualności

O autorze

Muszę to powiedzieć otwarcie – nie traktujemy Windows na naszych łamach tak, jak na to zasługuje. Och, nie mam na myśli tego, że Windows ignorujemy, czy też że przedstawiamy Microsoft jako esencję zła. O „okienkach” piszemy dużo, ważne osiągnięcia Microsoftu odnotowujemy, a konkurentom też się dostaje nasza krytyka. Chodzi o coś innego. Traktujemy Windows zbyt cybernetycznie, ot, jako taką czarną skrzynkę, którą drażni się klikaniem czy macaniem, by obserwować jakiś efekt na wyjściu. Najważniejsze tematy o Windows sprowadzają się do tego, czy „okienka” będą miały Menu Start i czy w zamian za jego wprowadzenie nie zabierze się im Paska Zaklęć. Tak jakby najpopularniejszy na świecie desktopowy system operacyjny był niczym innym jak swoim interfejsem użytkownika.

Czas więc na nieco „spychologii”, by nie było teraz, że to my jesteśmy źli i niekompetentni. Po części winę za ten stan rzeczy ponosi sam Microsoft, który z jednej strony ukrył przed postronnymi proces deweloperski Windows tak, jak się dało, z drugiej zaś, po wprowadzeniu Windows 8 rozpętał prawdziwą histerię mediów i użytkowników wokół interfejsu użytkownika. Ale i my daliśmy się temu uwieść – gdy przeglądam listę opublikowanych materiałów z ostatnich miesięcy, wyraźnie widzę, że podczas gdy Linuksa omawiamy kompleksowo, to Windows został okrutnie strywializowany.

Spróbujmy pójść więc pod prąd, zobaczyć, jakie przyniesie to efekty. W tym tygodniu dobreprogramy.pl otworzą swoje łamy szeroko dla systemu Microsoftu, ale właśnie z innej perspektywy, niż ta ogólnie przyjęta. Zajrzymy „okienkom” pod maskę, poszukamy narzędzi, z którymi możemy zoptymalizować ich działanie, przyjrzymy się ewolucji systemu NT i zastanowimy, czego spodziewać się można w Windows 9 poza wirtualnymi pulpitami i nieszczęsnym już Menu Start.

W tym tygodniu nie ominą Was też tematy sprzętowe – zarekomenduję już teraz analizę opłacalności zakupu kart graficznych w określonych przedziałach cenowych. Nie zapomnimy też o tematach szkolnych. Spodziewajcie się matematyki, bo przecież to przedmiot najważniejszy. Przyjrzymy się najciekawszemu oprogramowaniu dla tych, którzy próbują matematykę opanować, czy to na poziomie szkolnym, czy początkowym etapie studiów.

A jeśli będziecie mieli już tych poważnych tematów dość, to zapraszam do działu Rozrywka. Wciąż szukamy dla niego odpowiedniej formuły, więc będziemy tam trochę eksperymentowali. Proszę ze swojej strony, byście oceniając publikacje oznaczone tym tagiem pamiętali, że w zamierzeniu powinny przynosić one przede wszystkim rozrywkę – i nie zarzucali im, że są np. „niepoważne”, albo pytali „co to w ogóle robi na głównej stronie”. Zarzucajcie im raczej, że są nie dość zabawne, że w żaden sposób Was nie ucieszyły czy nie rozbawiły. Pamiętajmy bowiem wszyscy – im zwierzę jest bardziej inteligentne, tym więcej zabawy potrzebuje.

Serdecznie zapraszam do naszego portalu.

© dobreprogramy
s