Wstępniak na nowy tydzień – ile jeszcze można przyspieszać?

Wstępniak na nowy tydzień – ile jeszcze można przyspieszać?

Wstępniak na nowy tydzień – ile jeszcze można przyspieszać?
18.08.2014 08:04, aktualizacja: 18.08.2014 14:17

Zapewne zauważyliście już nową skórkę naszego portalu, więcto od niej zacznę dzisiejszy wstępniak. Nasi partnerzy, Intel iASUS, to liderzy przemysłu komputerowego, od lat regularniepodnoszący poprzeczkę tego, co jest w technice możliwe. Ile jednakjeszcze będzie to wciąż możliwe? Dyskusje na temat granicobowiązywania Prawa Moore'a rozpoczęły się praktycznie wraz zjego sformułowaniem. I choć dzisiaj nie jesteśmy już takimioptymistami jak w latach dziewięćdziesiątych, to jednakpowszechnie uważa się, że przynajmniej jeszcze kilka takichpunktów podparcia dla poprzeczki się znajdzie. Sceptykom w końcumożna zawsze pokazać najnowszy proces technologiczny Intela 14 nm izrealizowaną w nim mikroarchitekturę Broadwell.

W zeszłym tygodniu w magazynie Nature pojawił się jednak bardzociekawy artykuł Igora Markova, poświęcony fundamentalnymograniczeniom techniki mikroprocesorowej, który każe spojrzeć nasprawę z nowej perspektywy. Autor zauważa w nim, że oprócz„twardych” ograniczeń fizyki (takich jak np. rozmiarpojedynczego atomu), do których mamy jeszcze daleko, mamy doczynienia z ograniczeniami „miękkimi”, które wcale nie są takoczywiste. Ot choćby kwestia „ciemnego krzemu”, czyli tychobszarów mikroprocesora, które są dynamicznie wyłączane, byzaoszczędzić na energii. Zbliża się czas, że w dowolnym momenciewiększość tranzystorów w czipie będzie musiała być nieaktywna –jednak samo zarządzanie procesem wygaszania i aktywacji będziepochłaniało niemało energii i mocy obliczeniowej.

O tych wszystkich ciekawych sprawach związanych z mikroprocesoramibędziemy pisać w tym tygodniu na łamach naszego portalu, nieograniczając się oczywiście tylko do teorii. Przyjrzymy sięimplikacjom wprowadzenia Broadwella dla rynku urządzeń mobilnych idziałających na nich systemów operacyjnych, nie zapomnimy też onajciekawszych nowych procesorach ARM – wspominanych już nanaszych łamach czipach A8 od Apple'a (czyli „sercu” nowegoiPhone'a) i Tegra K1/Denver od Nvidii (pierwszy 64-bitowy czip dlasystemów z Androidem o niespotykanej architekturze)

Oczywiście w podejmowanej tematyce nie będziemy kręcić siętylko wokół sprzętu. Choć czasem za oknem tego nie widać,wakacje wciąż trwają, i wciąż można się wybrać na jakiśurlopowy wyjazd. W związku z tym poczesne miejsce na łamach portaluzajmie tematyka motoryzacyjna, przynajmniej w takim zakresie, jakijest istotny dla naszych Czytelników. Sprawdzimy najciekawszeaplikacje dla kierowców, ocenimy trendy w zakresie wykorzystaniaznanych i mniej znanych systemów operacyjnych we współczesnychautach i przyjrzymy się związanym z postępującą informatyzacjączterech kółek kwestiom bezpieczeństwa.

Jeśli zaś chodzi o to, co na desktopie, to będziemykontynuowali oczywiście tematykę związaną z Windows 9 – aleprzyjrzymy się też najciekawszym rozwiązaniom z Linuksa, gdzie coby nie mówić, dzieje się w tej kwestii znacznie więcej ciekawychrzeczy, niż w zamkniętych systemach operacyjnych. Choć dla wielufanów Linuksa wciąż ulubionym (i najpotężniejszym) interfejsemużytkownika pozostaje konsola, to jak zobaczycie, linuksowy desktopmoże dziś zaoferować bardzo wiele. Czy to wystarczy, by odstawićna bok Windows czy OS X? Na to pytanie Wam nie odpowiemy.

Zapraszam więc do kolejnego tygodnia z dobreprogramy.pl – życzęciekawej lektury i pożytku ze znalezionego u nas oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)