Wstępniak na nowy tydzień – ile jeszcze można przyspieszać?

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapewne zauważyliście już nową skórkę naszego portalu, więc to od niej zacznę dzisiejszy wstępniak. Nasi partnerzy, Intel i ASUS, to liderzy przemysłu komputerowego, od lat regularnie podnoszący poprzeczkę tego, co jest w technice możliwe. Ile jednak jeszcze będzie to wciąż możliwe? Dyskusje na temat granic obowiązywania Prawa Moore'a rozpoczęły się praktycznie wraz z jego sformułowaniem. I choć dzisiaj nie jesteśmy już takimi optymistami jak w latach dziewięćdziesiątych, to jednak powszechnie uważa się, że przynajmniej jeszcze kilka takich punktów podparcia dla poprzeczki się znajdzie. Sceptykom w końcu można zawsze pokazać najnowszy proces technologiczny Intela 14 nm i zrealizowaną w nim mikroarchitekturę Broadwell.

W zeszłym tygodniu w magazynie Nature pojawił się jednak bardzo ciekawy artykuł Igora Markova, poświęcony fundamentalnym ograniczeniom techniki mikroprocesorowej, który każe spojrzeć na sprawę z nowej perspektywy. Autor zauważa w nim, że oprócz „twardych” ograniczeń fizyki (takich jak np. rozmiar pojedynczego atomu), do których mamy jeszcze daleko, mamy do czynienia z ograniczeniami „miękkimi”, które wcale nie są tak oczywiste. Ot choćby kwestia „ciemnego krzemu”, czyli tych obszarów mikroprocesora, które są dynamicznie wyłączane, by zaoszczędzić na energii. Zbliża się czas, że w dowolnym momencie większość tranzystorów w czipie będzie musiała być nieaktywna – jednak samo zarządzanie procesem wygaszania i aktywacji będzie pochłaniało niemało energii i mocy obliczeniowej.

O tych wszystkich ciekawych sprawach związanych z mikroprocesorami będziemy pisać w tym tygodniu na łamach naszego portalu, nie ograniczając się oczywiście tylko do teorii. Przyjrzymy się implikacjom wprowadzenia Broadwella dla rynku urządzeń mobilnych i działających na nich systemów operacyjnych, nie zapomnimy też o najciekawszych nowych procesorach ARM – wspominanych już na naszych łamach czipach A8 od Apple'a (czyli „sercu” nowego iPhone'a) i Tegra K1/Denver od Nvidii (pierwszy 64-bitowy czip dla systemów z Androidem o niespotykanej architekturze)

Oczywiście w podejmowanej tematyce nie będziemy kręcić się tylko wokół sprzętu. Choć czasem za oknem tego nie widać, wakacje wciąż trwają, i wciąż można się wybrać na jakiś urlopowy wyjazd. W związku z tym poczesne miejsce na łamach portalu zajmie tematyka motoryzacyjna, przynajmniej w takim zakresie, jaki jest istotny dla naszych Czytelników. Sprawdzimy najciekawsze aplikacje dla kierowców, ocenimy trendy w zakresie wykorzystania znanych i mniej znanych systemów operacyjnych we współczesnych autach i przyjrzymy się związanym z postępującą informatyzacją czterech kółek kwestiom bezpieczeństwa.

Jeśli zaś chodzi o to, co na desktopie, to będziemy kontynuowali oczywiście tematykę związaną z Windows 9 – ale przyjrzymy się też najciekawszym rozwiązaniom z Linuksa, gdzie co by nie mówić, dzieje się w tej kwestii znacznie więcej ciekawych rzeczy, niż w zamkniętych systemach operacyjnych. Choć dla wielu fanów Linuksa wciąż ulubionym (i najpotężniejszym) interfejsem użytkownika pozostaje konsola, to jak zobaczycie, linuksowy desktop może dziś zaoferować bardzo wiele. Czy to wystarczy, by odstawić na bok Windows czy OS X? Na to pytanie Wam nie odpowiemy.

Zapraszam więc do kolejnego tygodnia z dobreprogramy.pl – życzę ciekawej lektury i pożytku ze znalezionego u nas oprogramowania.

© dobreprogramy
s