Wstępniak na nowy tydzień: kryzys w branży IT? Myśmy kryzysu jeszcze nie widzieli

Strona główna Aktualności

O autorze

Niejednokrotnie w publikowanych na naszych łamach wiadomościach „biznesowych” przewijał się wątek problemów, z jakimi zmaga się niemal cała branża IT – topniejące marże, przesycenie rynku, desperackie wręcz poszukiwanie nowych rodzajów produktów, które mogłyby ożywić sprzedaż. Za tymi newsami stoją długie raporty IDC czy Gartnera, tabelki, statystyki, prognozy – i jakoś tak czytając je zapominamy, że to co się dzieje to tylko symptom większych problemów globalnej gospodarki, w której branża IT i tak radzi sobie relatywnie dobrze.

Problemy, i to znacznie poważniejsze, widać w branży motoryzacyjnej, lotniczej, a ostatnio szczególnie kosmicznej. Miniony tydzień, tak fatalny dla amerykańskiej astronautyki (najpierw eksplozja rakiety Antares kilkanaście sekund po starcie, dwa dni później katastrofa samolotu kosmicznego SpaceShipTwo) rzucił długi cień na przyszłość prywatnych przedsięwzięć związanych z podbojem kosmosu. Nawet wydawałoby się tak przyszłościowy przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny stoi w obliczu kolejnych redukcji zatrudnienia, mając problemy z uzyskaniem zwrotu z inwestycji w ryzykowne, kosztowne produkty. O samopoczuciu branży górniczej i naftowej lepiej już w ogóle nie wspominać.

Szukając optymistycznych biznesowo wieści nieuchronnie wracamy więc do branży IT, gdzie mimo wszystko jest lepiej, gdzie tuzy branży, takie jak Intel, Microsoft, Apple czy Google regularnie chwalą się świetnymi wynikami finansowymi, a z kryzysowych sytuacji wychodzi się szybciej, niż w innych dziedzinach. Wciąż w tych „komputerach” widać większą zwinność, nic więc dziwnego, że generalnie rekomendacje analityków wciąż są tu bardziej na „kupuj”, niż w innych gałęziach przemysłu.

Powodów takiego stanu rzeczy jest na pewno wiele, nie będę udawał, że ogarniam je wszystkie – ale chcę zwrócić Waszą uwagę na jedną, bardzo specyficzną sprawę. Tak naprawdę branża IT jest jedną z najmniej regulowanych. Póki co rządy państw nie wtrącają się do tego, jak mają wyglądać programistyczne frameworki, nie wyznaczają dopuszczalnych parametrów rdzeni procesorów, nie ustanawiają komisji etycznych rozważających, jakie to metody trenowania są dopuszczalne wobec sieci neuronowych. Klasycznego kapitalizmu jest w IT dziś więcej niż gdzie indziej, największe firmy w miarę dobrze sobie radzą i z optymalizacją podatkową i z optymalizacją produkcji.

Tymczasem w poszukiwaniu rozwiązań dla dławiącej się globalnej gospodarki słyszymy przede wszystkim o zwiększaniu obciążeń podatkowych i regulacji rynkowych. Kilka dni temu na łamach Der Spiegla pojawił się dramatyczny w tonie artykuł Michaela Saugi pt. Kapitalismus – Das Zombie-System, z którego jasno wynika, że rynki Zachodu zmierzają do katastrofy – i jedynym sposobem na jej uniknięcie jest więcej interwencji i regulacji, tak by zwiększyć egalitaryzm gospodarki, sprawić by korzyści z niej czerpało możliwie jak najwięcej warstw społecznych.

Jak globalna branża IT, przyzwyczajona do swobody finansowej i intelektualnej, poradzi sobie w jeszcze bardziej regulowanej gospodarce, wymyślanej właśnie w Davos czy na spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Nie jestem tu optymistą. Myślę, że dopiero zobaczymy, czym są problemy. Obietnicę wypowiedział już niedawno premier Węgier, który po tym jak wycofał się z kontrowersyjnej zapowiedzi opodatkowania ruchu sieciowego, przypomniał, że trzeba znaleźć sposób na opodatkowanie bogactw powstających przez internetową gospodarkę.

Tyle refleksji na dziś – liczę, że o stanie biznesu IT porozmawiamy jeszcze podczas najbliższego programu dobreprogramy na żywo. Zapraszam oczywiście do lektury newsów i artykułów w naszym portalu. Znów wrócimy do kwestii HTPC (tym razem od strony software'owej), podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami z przyspieszaniem aplikacji za pomocą OpenCL (sporo to może zmienić w kwestii wyboru nowych komputerów) i ponownie zajrzymy Windows bardziej do środka. Do tego testy, ciekawe newsy – i równie ciekawe blogi naszych blogerów.

© dobreprogramy
s