Wstępniak na nowy tydzień: odpowiednio długo powtarzana plotka nie staje się faktem

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niebawem zobaczymy pierwszą publiczną wersję beta Windows 9, nikt więc nie powinien być zaskoczony tym, co przeczytać można ostatnio w tabloidach IT. Stara szkoła dziennikarzy i blogerów, do której niewątpliwie należy słynna Mary Jo Foley, wydawała się dobrze znać i na technice komputerowej i na korporacyjnej polityce. Nowa fala czasem nawet już nie udaje. Sensacja jest wszystkim, a w pogoni za kolejnymi sensacyjnymi tematami, od wyginającego się iPhone'a 6 po 128-bitowe Windows 9, nie należy przejmować się już specjalnie, czy to ma to jakieś znaczenie.

Tak, dobrze przeczytaliście – jedną z takich zeszłotygodniowych plotek było porzucenie przez Microsoft 32-bitowej wersji Windows, na rzecz nowej, 128-bitowej. Na pewno skompilowano ją na IBM System/370, by odciąć się raz na zawsze od możliwości uruchamiania Windows na urządzeniach Internetu Rzeczy z intelowymi procesorkami Quark.

Inna ciekawa, szeroko rozgłaszana sensacja – Windows 9 będzie darmowym systemem operacyjnym dla wszystkich, którzy kupili Windows 8. Cóż, wielu pewnie widziało ten demotywator z dwoma prosiaczkami, w którym jedno prosię mówi do drugiego, że właśnie dowiedziało się świetnej rzeczy, nie muszą płacić za chlewik, nawet jedzenie dostaną za darmo. Pomijając kwestię interpretacji pojęcia „darmowość”, ciekawe jest źródło tej wiadomości. Otóż miał to powiedzieć prezes Microsoft Indonesia, Andreas Diantoro, w wywiadzie dla miejscowego portalu Detik. Jak się o tym dowiedzieli amerykańscy dziennikarze? Szybki kurs Bahasa Indonesia, albo chociaż malajskie korzenie? Nie, skądże, wystarczyło Google Translate, dość komicznie momentami tłumaczący indonezyjski na angielski. Oczywiście Redmond tych rewelacji nie skomentowało – a poważni inwestorzy giełdowi plotkami już dawno przestali się przejmować.

Ja ze swojej strony mogę tylko zapewnić, że rozumiemy, a przynajmniej staramy się rozumieć to co piszemy na łamach dobreprogramy.pl. Może wskutek tego nie będzie u nas tylu sensacyjnych plotek, ale czy te sensacje są naprawdę takie ciekawe? O Windows wciąż zamierzamy pisać „głębiej”. W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej zmianom, jakie zachodzą w modelu sterowników tego systemu operacyjnego, zmianom, które odczuło wielu posiadaczy urządzeń wielofunkcyjnych, odkrywszy nagle, że ich tyle lat używane HP nagle odmawia współpracy z nową wersją Windows.

Dość o Windows. Dla niejednego studenta rozpoczęcie nauki na wyższej uczelni wiąże się z porzuceniem domu rodzinnego i znanego sobie środowiska. Po znalezieniu stancji w obcym mieście kolejną priorytetową sprawą staje się dziś podłączenie się do Sieci. Dlatego też przygotowaliśmy przegląd najciekawszych ofert dostawców Internetu, przygotowanych z myślą o studentach. Liczymy, że ułatwi on Wam wybór – jeśli akurat będzie z czego wybierać, bo wciąż w wielu miejscowościach konkurencji na rynku ISP praktycznie nie ma.

W dziale Lab wrócimy do lubianej przez geeków sprawy, czyli składania własnych PC. Tym razem jednak nie będziemy testować jakichś podkręconych Core i7. Wręcz przeciwnie, mierzymy nisko, w małe, ciche komputerki do zastosowań typu HTPC – czyli w praktyce postawienia ich w salonie, pod telewizorem. Czy w czasach tanich chińskich urządzeń z Androidem taki sprzęt ma jeszcze sens? Przekonamy się już niebawem.

Dział Rozrywka, jak zapowiedziałem w zeszłym tygodniu, rozszerza formułę. Zaczęliśmy od publikacji bardzo ciekawej recenzji Xyrcon (a może więcej niż recenzji, bo przemyślanej krytyki) kultowego filmu Tank Girl, pewnie bliskiego sercu wielu czytających nas „tankistów”. Nie oznacza to, że rezygnujemy z gier komputerowych, wręcz przeciwnie, ale spodziewajcie się, że pojawiać się będą też w tym dziale materiały o literaturze (szczególnie SF, ale nie tylko), filmach, grach planszowych i innych formach społecznie akceptowanej rozrywki – która z tego czy innego powodu podoba się redakcji.

Serdecznie zapraszam do lektury.

© dobreprogramy
s