Wstępniak na nowy tydzień, ostatni tydzień tego lata

Strona główna Aktualności

O autorze

Już Sofokles przypominał, że nikt nie kocha posłańca, który przynosi złe wieści – ale jakoś będę musiał to znieść. Drodzy Czytelnicy, złą wiadomością jest to, że lato się kończy. Przed nami jesień i wszystko to, co z jesienią się wiąże. Dla wielu z nas, uczniów, nauczycieli czy rodziców uczniów, to przede wszystkim początek szkoły.

Nie mamy dla Was w naszej bazie oprogramowania takich aplikacji, które pozwoliłyby kompleksowo uporać się ze szkołą jako taką. Możemy jednak zaoferować sporo narzędzi, które ułatwią uporanie się ze zinstytucjonalizowanym procesem edukacyjnym, a nawet mogą czegoś nauczyć. W najbliższym czasie znajdziecie więc na naszych łamach znacznie więcej niż zwykle materiałów poświęconych oprogramowaniu edukacyjnemu, zarówno dla PC jak i urządzeń mobilnych, które coraz częściej stanowią nieodzowny element „wyprawki” ucznia.

Sprawdzimy też, które z urządzeń mobilnych najlepiej się sprawdzają jako pomoc szkolna i przyjrzymy się wpływowi technik komputerowych na samą edukację. Czy nie będzie tak, że upowszechnienie się nieustannie podłączonych do Sieci urządzeń mobilnych (a już niebawem ubieralnych) rozsadzi instytucję szkoły od środka? Antypedagogiczne trendy na świecie są dziś bardzo silne, a wielu czołowych przedstawicieli technicznej kultury Zachodu potrafi otwarcie powiedzieć, że zinstytucjonalizowana edukacja to dziś strata czasu.

Tyle na temat szkoły. Ten tydzień zaczynamy materiałem wspominkowym, poświęconym prawdopodobnie najważniejszej aktualizacji oprogramowania w historii Microsoftu. Mój utalentowany kolega Wojciech Kowasz zabierze Was już niebawem do czasów, gdy inwazja robaków nowej generacji zmusiła producenta Windows do przemyślenia na nowo modelu bezpieczeństwa – a użytkowników do szybkiego wpisywania poleceń z konsoli. Czy dzisiaj, w przededniu Windows 9, w świecie coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń, Microsoft będzie musiał znów przemyśleć model bezpieczeństwa swojego systemu? Przygotujcie się więc na sporą dawkę tematów z zakresu Security IT.

Ostatni z wątków, na który chcę zwrócić Waszą uwagę, to kwestia designu i interfejsów użytkownika. Przewijał się on już w tygodniach poprzednich przez nasze łamy, tym razem jednak chcemy przyjrzeć się bliżej tej wcale już nie tak nowej modzie na „płaskość”. Tzw. „Flat Design” dla większości z nas kojarzy się przede wszystkim z Metro/Modern UI systemu Windows 8, ale swoje dwuwymiarowe macki zapuszcza też w inne środowiska – zdaniem niektórych dotknął Androida, zmuszając zielonego robocika do życia w świecie Materialnym, wyraźnie też dotknął projektantów nowego systemu Apple, OS X Yosemite. Czy to koniec ewolucji interfejsów od strony designu i do końca życia będziemy oglądali spłaszczone ikony i kafle? Wierzymy że nie. Microsoft i Apple w środowisku projektantów są ze swoimi wizjami coraz częściej uznawani za passé, a wiele czołowych postaci otwarcie mówi, że warto dać skeuomorfizmowi kolejną szansę.

Tak więc nic nowego pod słońcem, to co stare będzie znów nowe – i przyjdą też czasy, że znów założymy kwieciste koszule, spodnie-dzwony i będziemy tańczyć na dyskotekach pod lustrzanymi kulami.

Przyjemnej – i pożytecznej – lektury!

© dobreprogramy
s