Wszystkiego najlepszego Apple!

Strona główna Aktualności

O autorze

Jobs i Wozniak zaczęli od sprzedawania tak zwanych "blue box", służących do generowania kodów DTMF używanych do włamywania się do sieci telefonicznych. Pierwszy komputer, Apple I, był składany ręcznie w garażu rodziców, 200 wyprodukowanych w ten sposób sztuk było sprzedawanych za cenę 666,66 dolarów. Pierwszy komputer z graficznym interfejsem użytkownika, Apple Lisa pojawił się w 1983 roku i gdyby nie zaporowa cena 10 tysięcy dolarów, mógłby odnieść komercyjny sukces.

Oficjalnie firma zaczęła swoją działalność 1 kwietnia 1976 roku, więc w tym roku obchodzi okrągłą, 30 rocznicę działalności. Obecnie Apple to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, przynosząca zysk przekraczający miliard dolarów rocznie. Prócz znakomitych komputerów (od niedawna budowanych na bazie procesorów Intela), firma prowadzi najpopularniejszy na świecie internetowy sklep z muzyką iTunes, który zapoczątkował rewolucję w zakresie sprzedaży muzyki.

Sukcesem było także wprowadzenie na rynek odtwarzacza muzyki iPod, którego posiadanie jest obecnie częścią pewnego kultu. Firma stara się, aby jej produkty były nie tylko zaawansowane technicznie i wygodne w użyciu, ale także miały efektowny wygląd, dzięki temu stają się częścią mody. Pierwszym tego typu produktem był iMac wydany w 1998 roku, komputer zintegrowany w obudowie monitora, oferowany w kilku żywych kolorach.

Firma cały czas intensywnie się rozwija, w tym roku najistotniejszym posunięciem była zmiana używanych procesorów. Zrezygnowano z instalowania procesorów Motoroli, na rzecz platformy Core Duo Intela, dzięki czemu możliwe stało się instalowanie Windowsa i innych systemów na tych komputerach. W tym roku wprowadzono także do sprzedaży ważący jedynie 1,32 kg komputer Mac Mini.

Z okazji 30 urodzin życzymy firmie dalszego rozwoju, a nam obniżenia cen sprzedawanych przez nią produktów :-)

© dobreprogramy
s