Wuala P2P - nowa forma e-dysków

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka lat temu modnym sposobem przechowywania zdjęć czy dokumentów było umieszczanie ich na tzw. e-dyskach, czyli wirtualnej przestrzeni udostępnianej przez różne serwisy, często odpłatnie.

Od czasów pierwszych e-dysków mieniło trochę czasu, a technologia P2P, którym kojarzyła się tylko i wyłącznie z pobieraniem plików przeobraziła się w formę komunikacji w czasie rzeczywistym, telewizję czy nawet wyszukiwarkę. Wuala to kolejna próba wykorzystania technologi P2P, tym razem w formie tworzenia kopii zapasowych danych na dyskach użytkowników korzystających z sieci.

Na czym polega ta innowacja? Otóż Wuala nie jest typową usługą "web space" tworzącą kopie na zdefiniowanym serwerze. Dane w przeciwieństwie do e-dysków przechowywane są na komputerach innych użytkowników korzystających z usługi Wuala. Oczywiście dokumenty przed stworzeniem kopii na dysku nieznajomego są szyfrowane w taki sposób, by osoby niepowołane nie miały do niego dostępu. Co ciekawe ilość miejsca oferowanego do tworzenia kopii jest wprost proporcjonalna do ilości danych, które użytkownik chce sam udostępnić. Autorzy pomyśleli również o tym by dane zostały skopiowane jednocześnie na kilka komputerów. Niektóre dokumenty np. muzyka, filmy można również udostępnić do użytku publicznego.

Aplikację Wuala P2P można pobrać ze strony projektu, do której odsyłamy wszystkich zainteresowanych. Nie dyskryminując nikogo programiści przygotowali wersję dla takich systemów jak Windows, Linux czy Mac OS. Program dostępny jest już fazie otwartych testów.

© dobreprogramy

Komentarze