Wubi – łatwy instalator Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu początkujących użytkowników Linuksa napotyka problemy podczas procesu instalacji tego systemu, zwłaszcza przy partycjonowaniu dysków. Właśnie dla nich powstał Wubi, nieoficjalny instalator Ubuntu, który nie wymaga tworzenia nowej partycji, ani nawet wypalania instalacyjnej płyty CD.

Wubi dostępne jest w postaci programu uruchamianego w Windows (wspierane są wersje 98SE, 2000, XP, 2003 i Vista), który zadaje użytkownikowi kilka prostych pytań, pobiera z Internetu obraz płyty ISO i przygotowuje proces instalacji. Sama instalacja odbywa się po ponownym uruchomieniu komputera, wykonuje ją program Lupin w opraciu o dane z Wubi.

Najciekawsze jest to, że tak instalowane Ubuntu nie potrzebuje osobnej partycji, tworzona jest wirtualna partycja (Loopmounted Virtual Partition) w postaci pliku na partycji Windows, która w Ubuntu jest widoczna jako zwykły dysk. Według twórców, wydajność tak zainstalowanego systemu jest bardzo zbliżona do instalowanego tradycyjnie, mogą jednak występować pewne opóźnienia w odczycie danych z dysku, zwłaszcza na sfragmentowanych dyskach.

Usuwanie systemu jest równie proste, można je przeprowadzić z poziomu Windows. Wubi jest jeszcze w fazie beta, może zawierać błędy, dlatego zalecamy ostrożność przy używaniu. Aktualnie dostępna jest tylko angielska wersja Ubuntu, ale polskie tłumaczenie jest w trakcie przygotowania. Istnieje także wersja pod Linuksa, o nazwie Lubi, a wkrótce wydane zostanie Mubi dla MacOS X.

Szczegółowe informacje na temat Wubi znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy