Wyciek informacji o Raspberry Pi 3 – Malina wreszcie z Wi-Fi i Bluetoothem

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy to oficjalna specyfikacja nowej wersji minikomputerka Raspberry Pi? Odpowiedzialna za jego rozwój fundacja milczy, milczą także najważniejsze media związane z tą dziedziną techniki (tak jakby uzgodniły embargo), ale w Sieci pojawiły się wycieki dotyczące całkiem nowego modelu Raspberry Pi 3 Model B, który przynosi wszystko, czego typowy fan Malinki mógłby chcieć, w całkiem rozsądnej cenie.

Po przyjętym z mieszanymi uczuciami modelu Zero (w którym najbardziej bolał brak interfejsu sieciowego i tylko jedno wolne gniazdo microUSB – drugie służy do zasilania), Raspberry Pi 3 zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim koniec z zajmowaniem gniazd USB przez moduły łączności radiowej – wreszcie dostajemy zintegrowane Wi-Fi i Bluetooth.

Ze strony dość realistycznie wyglądającego katalogu elektroniki, której zdjęcie wyciekło do Sieci, wynika, że nowa Malina wykorzysta znany już dobrze układ Broadcoma BCM43143. Obsługuje on Wi-Fi 802.11b/g/n w paśmie 2,4 GHz, a jego sterownik ma charakteryzować się bardzo niskim narzutem na system. Miałby on być też w tej wersji połączony z Bluetoothem Low Energy.

Spodziewać się też powinniśmy nowego procesora, czipu SoC Broadcom BCM2837. Z przedstawionych danych wynika, że zawiera on cztery 64-bitowe rdzenie ARMv7, taktowane zegarem 1,2 GHz. Z tą 64-bitowością trzeba jednak uważać: rdzenie ARMv7 są przecież 32-bitowe, więc najpewniej ktoś się tu z czymś pomylił. Jeśli faktycznie mamy do czynienia z rdzeniami 64-bitowymi, to może chodzi o architekturę ARMv8-A, na nowych rdzeniach Cortex-A35?

Pozostałe parametry nie uległy zmianie względem Raspberry Pi 2. 1 GB RAM, cztery gniazda USB 2.0, slot microSD, pełnowymiarowe HDMI, 40-pinowe GPIO, złącza dla kamery i ekranu dotykowego. Interesujące jest za to dodanie do gniazda zasilania (microUSB) mechanicznego włącznika i obsługa wyższego natężenia prądu (do 2,4 ampera).

Jak widać, rewolucji nie ma, nie spełniły się te marzenia o kontrolerze USB 3.0 czy złączu SATA. Nowa Malina będzie jednak na pewno godnym polecenia produktem dla wszystkich tych, którzy chcą pobawić się w programowanie, matematykę czy Internet Rzeczy (nie mówiąc już o emulowaniu sprzętu retro). Zainteresowanych zapraszamy do naszego cyklu „Raspberry Pi nie tylko dla majsterkowiczów”.

Aktualizacja

Jak widać powyżej, w Sieci pojawiły się nowe fotografie, tym razem już bardzo przekonujące.

Aktualizacja 2

Wyjaśniła się kwestia rdzeni procesora. Raspberry Pi 3 zaoferuje cztery 64-bitowe rdzenie Cortex-A53, taktowane zegarem 1,2 GHz. To świetna wiadomość, wydajność nowej Malinki może być więc w niektórych obciążeniach roboczych nawet dwukrotnie wyższa niż Raspberry Pi 2.

© dobreprogramy
s