Wydano GNOME 2.14

Strona główna Aktualności

O autorze

Tak jak zapowiadano w lutym, wydano nową wersję środowiska graficznego GNOME, używanego między innymi w Linuksie. Większość wprowadzonych nowości opisaliśmy w poprzednim newsie, najważniejsze z nich dotyczą ułatwienia pracy administratorów. Dostali oni dwa narzędzia pozwalające na ograniczanie praw użytkowników.

Pierwsze z nich, Pesslulus, pozwala na wyłączanie niektórych funkcji środowiska, w tym dostępu do konsoli, możliwości wyłączania i resetowania maszyny, wykorzystania poszczególnych protokołów w przeglądarce i zmian w panelach. Sabayon jest bardziej rozbudowaną aplikacją, pozwalającą na tworzenie profilów przydzielanych poszczególnym użytkownikom. Każdy profil może zezwalać na określony zestaw czynności.

Udoskonalenia dla użytkowników obejmują przyspieszenie działania całości, lepsze możliwości personalizacji, możliwość przełączania między użytkownikami (podobnie jak w Windows XP) i wiele poprawek poszczególnych narzędzi.

Pakiety instalacyjne nowej wersji powinny wkrótce pojawiać się w repozytoriach dystrybucji, zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać ze skryptu Garnome, ułatwiające kompilację środowiska. Więcej informacji o nowym wydaniu na stronie twórców.

© dobreprogramy
s