Wydano ostatni szkic GPL3

Strona główna Aktualności

O autorze

Opublikowano czwarty i prawdopodobnie ostatni roboczy szkic trzeciej wersji najpopularniejszej licencji GPL. Przez najbliższy miesiąc trwać będzie końcowa dyskusja, a na piątek 29 czerwca zapowiedziano wydanie ostatecznego brzmienia.

Największą zmianą w tym szkicu jest wprowadzenie kompatybilności z drugą wersją licencji Apache, która też jest często używana w świecie Open Source. Skutkiem tej decyzji będzie wsteczna niekompatybilność z aktualnie obowiązującą, drugą wersją GPL.

Richard Stallman, założyciel fundacji FSF podkreśla, że migracja na GPLv3 nie będzie obowiązkowa, aktualnie stosowana wersja będzie nadal uznawana i nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać obu wersji, mimo ich niekompatybilności.

Nowy szkic jeszcze bardziej podkreśla zakaz zawierania umów patentowych jak ta pomiędzy firmami Novell a Microsoft. Paragraf 5 mówi, że firmy, które zawrą takie umowy, nie mają prawa dystrybuować aplikacji na GPLv3. Prawdopodobnie z tego zakazu zostaną wyłączone firmy które zawarły umowy przed 28 marca tego roku.

Dodatkowo, w paragrafie 11 ustalono, że jeśli zawarta zostanie taka umowa, to ochrona obejmuje wszystkie osoby które używają chronionego oprogramowania, niezależnie od tego, w jaki sposób je uzyskali. Jeśli więc Novell będzie dystrybuował programy na GPLv3 (a prawdopodobnie będzie do tego zmuszony, bo spora część komponentów Linuksa będzie kiedyś tak licencjonowana), to użytkownicy tych programów będą automatycznie chronieni przed atakami Microsoftu.

Więcej informacji na temat nowego szkicu GPLv3 znaleźć można na stronie organizacji FSF.

© dobreprogramy

Komentarze