Wydawcy z Niemiec planują konkurenta dla Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje serwis PCLab, niemieccy wydawcy chcą zbudować własną internetową bazę danych o książkach, podobną tej, planowanej przez Google. Ma to być sposób na ochronę praw autorskich do materiałów, które do sieci wprowadzać chce Google (firma planuje skanowanie książek i wprowadzanie ich do internetu). Nowa baza danych miałaby umożliwiać przeglądanie, wypożyczanie i kupowanie książek.

Stowarzyszenie niemieckich wydawców książek planuje swoją usługę uruchomić w przyszłym roku. Pozwolić ma ona na przeszukiwanie pełnych tekstów publikacji dzięki wyszukiwarkom internetowym, jednak stowarzyszenie nie zamierza jednocześnie przekazywać im pełnych tekstów. Na dalszą przyszłość niemieccy wydawcy planują opracowanie własnego systemu wyszukiwawczego, której funkcje miałyby konkurować z tymi od Google, czy Yahoo!, umożliwiając dodatkowo np. wypożyczanie książek online.

Oceniane koszty przedsięwzięcia, jakie ponieść będzie miał każdy z wydawców uczestniczących w projekcie to około 3 tys. Euro rocznie za serwer plus po 10 Euro za każdy tytuł danego wydawcy. Obecnie w projekcie uczestniczy około 100 wydawców. W pierwszej fazie przedsięwzięcia udział ma wziąć około pół setki z grupy największych domów wydawniczych.

© dobreprogramy
s