r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wydawnictwa muzyczne nadal chcą odcinania piratów od Sieci w Irlandii

Strona główna AktualnościINTERNET

Cztery lata temu IRMA (Irish Recorded Music Association) zakończyła batalię prawną z firmą Eircom — największym dostawcą Internetu w Irlandii. Na operatora nałożony został obowiązek podejmowania sugerowanych przez stowarzyszenie kroków przeciwko osobom udostępniającym pliki, bardzo zbliżonych do zasady „trzech ostrzeżeń” — najpierw list z ostrzeżeniem, potem ewentualnie dalsze kroki, łącznie z odcięciem od Internetu. Ich znajdowanie i monitorowanie ich działalności leżeć miało po stronie IRMA, która to zresztą jest zadowolona z działania tego mechanizmu.

Idąc za ciosem, IRMA chciała zmusić pozostałych operatorów do podobnych działań, ale już z drugim pod względem wielkości operatorem nie poszło tak łatwo. W październiku 2010 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że odcinanie osób udostępniających pliki od Intenretu nie jest zgodne z prawem. I sprawa ucichła.

Irlandzkie prawo uległo od tamtego czasu kilku zmianom, co pozwoliło Sony, Universalowi i Warnerowi (EMI tym razem nie stoi po ich stronie) ponownie domagać się, aby UPC zaimplementował ich praktyki. W listopadzie 2013 roku operator dostał 7757 zgłoszeń naruszenia praw autorskich, na które, pod presją IRMA, miał zareagować.

r   e   k   l   a   m   a

UPC nadal odmawia współpracy. Operator uważa, że podjęcie akcji byłoby poważnym naruszeniem wolności słowa i wymaga szczegółowo opracowanych procedur, zapewniających stronom równe prawa i, przede wszystkim, musiałoby być uzasadnione prawnie.

IRMA po starciu z upartym operatorem znów rozpoczęła działania prawne, tym razem mające przekonać irlandzkie UPC do współpracy. Jako że reformy irlandzkiego prawa z 2012 roku już pozwoliły na zablokowanie na poziomie operatorów takich stron, jak Pirate Bay czy KickassTorrents, możemy spodziewać się, że wydawcy dopną swego.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.