Wykluczenie cyfrowe także na Wikipedii. Pisze ją bogaty Zachód

Wykluczenie cyfrowe także na Wikipedii. Pisze ją bogaty Zachód

Wykluczenie cyfrowe także na Wikipedii. Pisze ją bogaty Zachód
16.09.2015 17:17, aktualizacja: 17.09.2015 12:56

Uniwersytet Oksfordzki opublikował raport z badań, których obiektem były artykuły Wikipedii dotyczące miejsc geograficznych. Konkretniej – ich autorów. Przeanalizowanie narodowości osób, które współtworzą internetową encyklopedię w zakresie geografii przywiodło badaczy do wniosku o istotnej dysproporcji zarówno pod względem narodowościowym, jak i majątkowym.

Nieprzypadkowy był oczywiście sam dobór tematyki artykułów. O ile można stwierdzić, że w jednym kraju, w związku z większymi osiągnięciami w danej dziedzinie, może żyć ponadprzeciętna liczba osób wyspecjalizowana w kwestii, tak raczej oczywistym zdaje się, że największy wkład w artykuł o na przykład o Nizinie Turańskiej będą miały osoby zamieszkujące ten rejon. Nic bardziej mylnego.

Obraz

Według badań prowadzonych przez doktora Marka Grahama z oksfordzkiego Internet Institute wynika, że autorami aż 45% artykułów dotyczących miejsc z całego świata są Brytyjczycy, Amerykanie, Francuzi i Niemcy. Nie wynika to bynajmniej z tego, że liczba artykułów na temat krain geograficznych z tych państw przewyższa inne regiony.

Graham komentuje taki stan rzeczy spostrzeżeniem, że osoby zamieszkujące dane miejsce zaskakująco rzadko decydują się je opisywać na łamach Wikipedii. Co więcej, mówi on wręcz o zdominowaniu produkcji wiedzy o mniejszych państwach przez mieszkańców krajów o bardziej rozwiniętych gospodarkach. Przykładem niech będzie Holandia, która, nie znajdując się w ścisłej czołówce, przewyższa pod względem artykułów o geografii świata wszystkie państwa Afryki razem wzięte.

Za taki stan rzeczy odpowiedzialne jest przede wszystkim wykluczenie cyfrowe. Biorąc pod uwagę przytaczane już podchodzenie autorów niemal połowy artykułów można zauważyć, że są to kraje, do których Internet zawitał i spopularyzował się najwcześniej. Z pełną treścią raportu z badań można zapoznać się odpłatnie na stronie internetowej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)