Wyniki finansowe Apple bardzo dobre, mimo trudności

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Apple, której wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku fiskalnego poznaliśmy w tym tygodniu, odnotowała w tym okresie zaskakująco dobre wyniki finansowe. Podczas kiedy, zdaniem analityków, przychód firmy nie miał przekroczyć 9,75 miliarda dolarów a zysk na akcję miał być równy 1,39 dolara, rzeczywisty przychód firmy był o 420 milionów wyższy a zysk na akcji osiągnął poziom 1,76 dolara. Zysk firmy wyniósł 1,61 miliarda dolarów.

Sytuacja ekonomiczna na świecie odcisnęła swoje piętno na wydatkach przeznaczonych na urządzenia elektroniczne. Prawdopodobnie w związku z tym, jak i z brakiem nowości, sprzedaż komputerów stacjonarnych (iMac, Mac Mini, Mac Pro) wciąż spada. Nie przeszkodziło to Apple sprzedać o 9% więcej komputerów z linii Macintosh niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wciąż rośnie popularność laptopów tej firmy i dzięki nim został ustalony rekord sprzedaży komputerów Mac w pierwszym kwartale roku fiskalnego. Kolejnym rekordem okazał się wzrost sprzedaży telefonów iPhone, który dzięki obniżeniu ceny urządzenia oraz poszerzeniu rynku, wzrósł o 417% względem zeszłego roku. Również rozszerzenie sklepu iTunes nie pozostało bez echa w zyskach firmy.

Ogromny wpływ na prognozy finansowe miał zły stan zdrowia CEO firmy. Poważnie przestraszył akcjonariuszy fakt, że Steve Jobs nie wystąpił na tegorocznej konferencji Macworld, pierwszy raz od kiedy wrócił do Apple w 1997 roku. Jobs nie będzie kierował firmą przez najbliższe 6 miesięcy, ale w chwili obecnej nie ma to już tak drastycznego odbicia w prognozach rynkowych jak przed trzema miesiącami.

© dobreprogramy