Wyniki rankingu LinuxQuestions.org

Strona główna Aktualności

O autorze

W styczniu pisaliśmy o ogłoszonym przez jeden z popularniejszych linuksowych serwisów, rankingu najlepszych programów dla Linuksa. Właśnie zakończono zbieranie i podliczanie głosów oraz ogłoszono wyniki.

Dystrybucją roku okazało się Ubuntu, także w kategorii dystrybucji typu LiveCD (uruchamianej bezpośrednio z płyty CD/DVD), co jest pewnym pewnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę prekursora w tej dziedzinie - Knoppiksa. Najlepszą dystrybucją serwerową jest Debian. Z aplikacji pod Windows zwyciężyły baza MySQL, pakiet OpenOffice.org, przeglądarka Firefox, komunikator Pidgin, klient poczty Thunderbird, edytory grafiki GIMP i muzyki Audacity oraz środowiska wirtualizacyjne VirtualBox i programistyczne Eclipse.

Za najlepszy menedżer okien uznano Compiz. W kategorii środowisk graficznych wygrało KDE i tworzonego przy jego projekcie odtwarzacz muzyki Amarok. Najlepsze narzędzie umożliwiające uruchamianie aplikacji windowsowych pod Linuksem to Wine, tworzenie kopii zapasowych - rsync, zaś edytor tekstu - vi/vim.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronach LinuxQuestions.org.

© dobreprogramy