r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wyniki rankingu serwisu LinuxQuestions.org

Strona główna Aktualności

O autorze

W styczniu informowaliśmy o, ogłoszonym przez jeden z popularniejszych linuksowych serwisów, rankingu najlepszych programów dla Linuksa. Właśnie zakończono zbieranie i podliczanie głosów oraz ogłoszono wyniki.

Dystrybucją roku okazało się Ubuntu, co nie jest wielkim zaskoczeniem biorąc pod uwagę jej prowadzenie w wielu rankingach popularności. Najlepszą dystrybucją typu LiveCD (uruchamianą bezpośrednio z płyty CD/DVD) jest prekursor tego typu - Knoppix. Z aplikacji znanych użytkownikom Windows doceniono następujące pozycje: popularna baza danych MySQL, pakiet biurowy OpenOffice.org, przeglądarka Firefox, klient poczty Thunderbird i edytor graficzny GIMP.

Za najlepszy edytor tekstu uznano vi i jego graficzny odpowiednik vim. W kategorii środowisk graficznych wygrało KDE i co zaskakujące, uzyskało ogromną przewagę nad głównym konkurentem - GNOME. Praktycznym monopolistą w dziedzinie powłok systemowych jest Bash, osiągnął prawie 90% głosów, co jest zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że jest on domyślnie instalowany we wszystkich najważniejszych dystrybucjach, a zestaw jego funkcji jest wystarczający dla większości użytkowników.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach i szczegółowe wyniki dostępne są na stronach serwisu.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.