Wypróbuj go na swoim PC: Android 4.4 „KitKat” dla architektury x86 już dostępny do testów

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatni weekend deweloperzy Androida pochwalili się wydaniem pierwszej publicznej wersji testowej swojego systemu 4.4 KitKat, w wersji przeznaczonej dla mikroprocesorów z rodziny x86. Wbrew temu co można by sądzić, nowy system przeznaczony jest nie tylko na telefony i tablety z procesorami Atom, których od czasów ostatnich targów Computex widać coraz więcej. Wydanie 4.4 R1 możecie także sprawdzić na własnych PC – jako system dla np. netbooków sprawdza się bardzo dobrze.

Oznaczone numerem 4.4 R1 pierwsze stabilne wydanie KitKata na procesory x86 bazuje na kodzie Androida 4.4.2. Deweloperzy zapewniają, że wprowadzono do niego zmiany, które zapewnić mają najwyższą stabilność pracy na platformach x86 – w szczególności tabletach i netbookach. Lista poprawek przekonuje, że faktycznie tak być powinno, choć oczywiście nikt nie zagwarantuje, że KitKat x86 będzie działał dobrze na każdym sprzęcie.

Jądrem tego Androida jest Linux 3.10.52, z z całym zbiorem dodatkowych sterowników, przynoszących m.in. sprzętową akcelerację grafiki po OpenGL ES dla Radeonów i zintegrowanej grafiki Intela. Do tego warto wspomnieć o pełnym wsparciu dla modemów 3G od Huawei, obsłudze większości czipów WiFi i Bluetooth, Ethernetu, kamerek webowych, akcelerometrów i gładzików z wielodotykiem (multi-touch).

KitKat x86 potrafi symulować kartę SD na pamięci masowej komputera, automatycznie montuje podłączone karty SD i pamięci USB, obsługując najpopularniejsze systemy plików, w tym FAT32, exFAT, NTFS i EXT4. W warstwie interfejsu oferuje domyślnie dobrze znany launcher aplikacji Trebuchet, pozwala też na wykorzystanie do ośmiu oddzielnych kont użytkowników.

Największym (i bardzo poważnym) problemem, jaki napotkaliśmy testując tego Androida na redakcyjnym ThinkPadzie było niedziałanie usypiania i wybudzania. Autorzy zdają sobie sprawę z tej kwestii, obiecując rychłe przygotowanie łatek dla dotkniętych tym systemów. Niekiedy też można napotkać na problemy przy instalowaniu aplikacji ze sklepu Play – jednak zwykle ponowna próba instalacji przynosi oczekiwany efekt. Jeśli chcecie sami wypróbować możliwości wydania R1, to zapraszamy do pobrania obrazu ISO ze strony domowej projektu. Pozwala on zarówno na wypróbowanie systemu w trybie LiveCD, jak i zainstalowanie go bezpośrednio na dysk.

Czy Android na PC ma sens? Wbrew pozorom, może to być bardzo dobry wybór dla tych wszystkich, którzy szukają prostego środowiska uruchomieniowego dla niewielkich komputerków. Skromne wymagania sprzętowe pozwalają w ten sposób „ożywić” nawet netbooki pierwszej generacji (takie jak Asusy EEE). Ogromna biblioteka oprogramowania dla Androida w wielu wypadkach uczyni to lepszym rozwiązaniem, niż instalowanie na takich maszynach lekkich dystrybucji GNU/Linuksa.

© dobreprogramy
s