Wyprodukowano najmniejszy układ GPU dla Androida Wear. PowerXR GX5300 znajdzie zastosowanie w piekarnikach

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Imagination Technologies wprowadza na rynek nowy układ graficzny przeznaczony dla urządzeń ubieralnych. PowerXR GX5300 jest najmniejszym układem OpenGL ES 2.0 GPU, który może zostać wykorzystany do pracy z Androidem albo Androidem Wear. Układ zajmuje jedynie 0,55 mm² i został wykonany w procesie technologicznym 28 nm.

Malutki układ GPU został stworzony z myślą o obsłudze małych aplikacji, które wymagają renderowania grafiki OpenGL ES. Obecna generacja smartwatchy może renderować grafikę wyłącznie w trybie software'owym. Urządzenia będą mogły użyć układu GPU w celu odciążenia procesora. Według producenta, PowerVR GX530 bez problemu poradzi sobie z wyświetleniem obrazu w rozdzielczości 480p, a nawet 720p.

Imagination Technologies jest oficjalnym partnerem Android Wear i już wkrótce nowe układy GPU będzie można zobaczyć w zegarkach, okularach i innych małych urządzeniach z tym systemem. Zegarki nie są jedynymi urządzeniami, które sporo zyskają dzięki wykorzystaniu wynalazku firmy Imagination Technologies. Bardzo małe układy mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnych sprzętach AGD, jak piekarniki lub lodówki. Piekarnik z Androidem nie jest już abstrakcją, gdyż możliwe będzie pobieranie aplikacji ze Sklepu Play oraz oglądanie filmów z wykorzystaniem WiFi.

Nowy układ GPU otwiera nowe możliwości dla wielu urządzeń. Nie jest wykluczone, że wkrótce zostanie również wykorzystany w smartfonach i tabletach z niższej półki cenowej.

© dobreprogramy
s