Wyprzedziliśmy Europę! Ogonki już w Onet.pl

Strona główna Aktualności

O autorze

Onet.pl

, jako pierwszy polski portal, udostępnił od dziś użytkownikom możliwość rejestracji nazw z polskimi znakami narodowymi (o uruchomieniu takiej możliwości przez NASK pisaliśmy niedawno).

Od teraz "ksiazka" może stać się "książką", "zolw" - "żółwiem", a adres może wyglądać na przykład tak: kółko-i-krzyżyk.pl. Udostępnienie domen z narodowymi znakami jest pionierskim przedsięwzięciem w skali światowej. Polska jest pierwszym krajem w Europie i jednym z pierwszych na świecie oficjalnie dopuszczającym możliwość rejestracji domen z narodowymi znakami diakrytycznymi. Dopiero za miesiąc przyłączą się kolejne państwa europejskie. Upowszechnienie się nowych domen zajmie prawdopodobnie kilka lat. Teraz, aby móc wpisywać w przeglądarce internetowej nazwy z "ogonkami" (znaki: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż) należy używać przeglądarek Netscape lub Opera w najnowszej wersji, a do najpopularniejszej - Internet Explorer - należy zainstalować dodatkowy program, dostępny na stronach Onet.pl, NASK lub Verisign. Prawdopodobnie w następnych wersjach przeglądarki Internet Explorer, możliwość korzystania z polskich znaków narodowych będzie funkcją standardową.

Dla właścicieli firm, mających w nazwie polskie znaki diakrytyczne, najlepsze wydaje się utrzymywanie dwóch adresów - adresu dotychczasowego, z którego bez polskiej diakrytyki mogą korzystać wszyscy na świecie (np. www.zolw.pl), oraz aktywowanie adresu z polskimi znakami (www.żółw.pl), używanego jako przekierowanie na adres podstawowy. Prawdopodobnie wraz z upowszechnieniem się nowego standardu adres zawierający polskie znaki będzie coraz częściej wpisywany intuicyjnie, stąd jego znaczenie będzie rosło.

Od maja 2003 roku w serwisie domeny.onet.pl zarejestrowano już ponad 1700 domen z końcówka .pl i .com.pl, co daje Onet.pl pozycję lidera wśród partnerów NASK.

© dobreprogramy
s