reklama

Wyrok w sprawie Jammie Thomas konstytucyjny

Strona główna Aktualności

O autorze

Proces Amerykanki pozwanej o nielegalne udostępnianie 24 plików z muzyką znowu na wokandzie. Departament Sprawiedliwości ogłosił właśnie, że nie ma żadnych uwag dotyczących wyroku sądu opiewającego na prawie 2 miliony dolarów.

Sprawa Jammie Thomas ciągnie się już latami. Pierwszy raz informowaliśmy o niej dwa lata temu kiedy to sąd nakazał amerykance zapłacić 220 tysięcy dolarów odszkodowania za udostępnianie 24 plików z muzyką za pośrednictwem sieci P2P Kazaa. Kobieta odwołała się od wyroku, lecz nowy proces, który skończył się w czerwcu okazał się niezwykle niekorzystny dla pani Thomas. Po nowej rozprawie podwyższono karę do szokującej kwoty 1,92 miliona dolarów, czyli 80 tysięcy za każdy nielegalnie rozpowszechniany utwór.

Amerykanka zapowiada dalszą walkę z RIAA przed sądem. Jej prawnicy niedawno wystosowali oświadczenie, w którym podważali sens nakładania tak wysokiej kary pieniężnej za piractwo w niewielkiej skali. Niestety Jammie Thomas właśnie straciła ważnego sojusznika. Jak informuje CNET, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ustosunkował się do kontrowersyjnego wyroku. W jego ocenie niezwykle wysoka kara była całkowicie zgodna z amerykańskim prawem i przez to nie ma powodów by w jakikolwiek sposób ją podważać. W wydanym dokumencie Departament Sprawiedliwości dodatkowo podkreśla potrzebę dbania o ochronę własności intelektualnej i motywowania użytkowników nowych mediów do respektowania prawa.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych na obywatela naruszającego czyjeś prawa autorskie może zostać nałożona kara w wysokości do 150 tysięcy dolarów za każdy film, plik audio czy np. książkę. Departament odnosząc się do wyroku podkreślił też, że obecnie większość internautów ma przeświadczenie o bezkarności. Tego typu wyroki mogą to zmienić.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama