Wyrok w sprawie RealDVD - kopiowanie płyt nielegalne?

Strona główna Aktualności

O autorze

Dość kontrowersyjna decyzja zapadła wczoraj w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy sąd zdecydował, że program o nazwie RealDVD umożliwiający użytkownikom kopiowanie płyt DVD i zapisywanie ich zawartości na dysku twardym może naruszać prawo obowiązujące w USA.

Wstępna decyzja sądu zakazuje rozpowszechniania programu do czasu wyjaśnienia sprawy i zakończenia pełnego procesu. Co więcej, firma RealNetworks nie będzie mogła również sprzedawać urządzenia o nazwie Facet, które umożliwiało odtwarzanie płyt DVD i zapisywanie ich zawartości na wbudowanym dysku twardym.

Przypomnijmy, że pozew w tej sprawie złożyły wspólnie takie firmy jak Walt Disney, Sony Corporation czy Universal Studios. Głównym argumentem jakim posłużono się przy formułowaniu aktu oskarżenia było to, że program RealDVD jest narzędziem pirackim, bowiem umożliwia użytkownikom kopiowanie oryginalnych nośników wypożyczonych z wypożyczalni za bardzo niską cenę. Następnie taki film mógłby zostać, zdaniem powództwa, zwrócony i skopiowany przez innego użytkownika, a to mogłoby narazić przemysł filmowy na wielomilionowe starty.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji sądu. To jest zwycięstwo twórców i producentów filmowych oraz ratunek dla ekonomii tego biznesu - stwierdził w pisemnym oświadczeniu Dan Glickman, prezes MPAA. W nieco innych nastrojach werdykt przyjęli przedstawiciele RealNetworks. Na razie nie chcieli oni komentować całej sprawy. Producent RealDVD oraz urządzenia Facet wyda oświadczenie po dokładnym zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji sądu. Wiadomo jednak jakich argumentów używali prawnicy RealNetworks w sądzie. Ich zdaniem, stworzenie takiej aplikacji było odpowiedzią na potrzeby konsumentów, którzy w coraz większym stopniu wolą korzystać z kopii legalnie zakupionych filmów jakie znajdują się na dysku twardym. Co więcej, zdaniem producenta RealDVD, program ten posiada specjalne zabezpieczenie umożliwiające stworzenie tylko jednej kopii.

Warto przypomnieć, że również firmy z Hollywood pracują nad podobnym rozwiązaniem. Jednak w tym przypadku, za stworzenie kopii zakupionego filmu będzie trzeba najprawdopodobniej dodatkowo zapłacić. Czas pokaże czy ostatecznie RealDVD zostanie uznany na narzędzie nielegalne. Sprawa jest w toku. Na razie amerykański sąd nie wyznaczył kolejnego terminu rozprawy.

© dobreprogramy