Wyspy spamu

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje McAfee, do rozprzestrzeniania spamu coraz częściej wykorzystywane są domeny małych, egzotycznych wysp takich jak np. Wyspy Kokosowe (powierzchnia ok. 14 km2) - zamieszkałe przez niewiele ponad 600 mieszkańców.

Stosowanie linków stron WWW z nazwą domeny używanej przez niewielkie, egzotyczne wyspy to całkowicie nowy trend w działalności spamerów. Dotychczas spamerzy wykorzystywali znane i popularne domeny takie jak .com, .biz czy .info. Filtry zabezpieczające dobrze je rozpoznają, dlatego cyberprzestępcy chcący cieszyć się bezkarnością, zaczynają korzystać z domen maleńkich wysp. Pozwala to na dość skuteczne forsowanie obecnych zabezpieczeń badających linki zamieszczane w wiadomościach.

Nowy trend został zauważony dzięki badaniu częstotliwości używania poszczególnych domen przez autorów spamu. Zanotowano szczególnie dużą ilość szkodliwych wiadomości zawierających linki z domeną .st , przypisaną małej wyspie Sao Tome i Principe, położonej na zachodnim wybrzeżu Afryki. Nietypowa aktywność zainteresowała specjalistów z McAfee, którzy zdołali wytropić spamerów. Badania pokazują, że liczba działań spamowych wykorzystujących domeny należące do maleńkich wysp stale rośnie. Cały trend jest o tyle niebezpieczny, iż na pierwszy rzut oka ciężko można nie zauważyć "dziwnej" końcówki w faktycznym linku do np. www.microsoft.tk (.tk to domena wysp Tokelau), tym bardziej jeżeli będzie widoczny w treści wiadomości jako www.microsoft.com.

© dobreprogramy
s