Wystartowała 17. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

Strona główna Aktualności

O autorze

W Nowym Sączu rozpoczęła się 17. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI 2005) - pierwsza impreza IT tak wysokiej rangi w kraju. W zmaganiach o tytuły najlepszych młodych informatyków udział weźmie blisko 300 zawodników z 72 krajów, w tym 6 zawodników z Polski. Zwycięzców poznamy 24 sierpnia.

Prawo organizacji Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej przypada krajom, których zawodnicy osiągają największe sukcesy w międzynarodowych konkursach informatycznych. Polscy uczniowie od lat plasują się w światowej czołówce. Tylko w międzynarodowych olimpiadach dla uczniów szkół średnich zdobyli dotąd 52 medale, w tym 17 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych.

Dzięki sukcesom warszawskich studentów, byłych złotych medalistów IOI, od kilku miesięcy Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu uczelni informatycznych wyprzedzając m.in. elitarne Massachusetts Institute of Technology czy Uniwersytet Stanforda.

Na 6 dni Nowy Sącz stanie się światową stolicą młodych informatyków. W zawodach udział wezmą drużyny ze wszystkich kontynentów. Obok tradycyjnie bardzo mocnych zespołów z USA, Chin oraz Rosji do grona faworytów zaliczani są również Polacy, o których mówi się już za granicą, że informatyka staje się ich specjalnością - powiedział Prof. Jan Madey, rzecznik prasowy 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej.

Organizatorami IOI 2005 Nowy Sącz są Komitet Główny Olimpiady Informatycznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, w której odbędzie się Olimpiada oraz miasto Nowy Sącz. Partnerem technologicznym jest firma ComArch, a sponsorami głównymi Poczta Polska, Intel i NTTsystem. Pomocy w organizacji imprezy udzieliła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu.

© dobreprogramy
s