Wystartowały targi IFA 2012 w Berlinie

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś otwarte dla gości zostały targi IFA 2012 w Berlinie, które potrwają do 5 września. Jest to 52 już edycja tego wydarzenia, które znane jest między innymi z obecności czerwonowłosej Miss IFA, odbywającej się w czasie targów imprezy wzorowanej na bawarskim Oktoberfest i oczywiście ogromnej ilości nowinek ze świata elektroniki konsumenckiej, od akcesoriów do tabletów po lodówki.

Targi zostały otwarte dla gości dopiero dziś, ale mamy za sobą już kilka prezentacji wystawców dla prasy, na przykład Mobile Unpacked Samsunga. Nie ulega wątpliwości, że gwiazdą jest wspomniany wczoraj pierwszy telefon z Windows Phone 8, jaki nam dane było zobaczyć — Samsung Ativ S — który charakteryzuje 4,8-calowy Super AMOLED 1280x720, dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, 1GB RAM, aparat 8 MP, frontowa kamerka i slot na kartę microSD.

Z tłumu smartfonów wyróżnia się także egzemplarz oparty o platformę Medfield (procesor Intel Atom Z2460) zaprezentowany przez ZTE. Urządzenie nie jest duże (4,3-calowy ekran TFT), ale producent zapewnia, że będzie miało imponujące osiągi pod kontrolą Androida 4.0. Jednak czas pracy na baterii zapowiada się kiepsko. 17 września zobaczymy zbudowany na tej samej platformie telefon Google'a i Motoroli, warto więc poczekać i sprawdzić, co zaoferuje konkurencja.

Intel dał nam jeszcze jeden produkt wart uwagi — technologię ładowania bezprzewodowego dla smartfonów. Intel Labs prezentował ją już w 2008 roku, zaś w Berlinie pokazane zostały prototypowe urządzenia — telefon ładowany bezprzewodowo z laptopa. Ze względu na potrzebę miniaturyzacji układów wykorzystywana jest nie indukcja magnetyczna, a zjawisko rezonansu. Firma Integrated Device Technology zapowiedziała, że zajmie się produkcją układów korzystających z technologii Intela. Być może już w 2013 roku urządzenia z nią trafią na rynek.

Trzeba przyznać, że dzięki możliwościom Windowsa 8 i RT obrodziło na poletku urządzeń hybrydowych, a konkretnie tabletów z dopinaną klawiaturą i laptopów z odpinanym ekranem lub chowaną klawiaturą. Takie urządzenia znajdą się w ofertach Della, Toshiby, Samsunga, HP, Sony i oczywiście Asusa, który z Transformerami na już spore doświadczenie.

Jak widać, Surface Microsoftu będzie miał ciekawą konkurencję, ale nie zabraknie również tradycyjnych laptopów z dotykowymi ekranami lub dołączonymi rysikami. Urządzenia z systemami Microsoftu mają trafić na rynek pod koniec października, razem z nowymi wersjami „okienek”.

© dobreprogramy

Komentarze