Wyświetlacz 5K dla MacBooka – pozwoli na to GPU wbudowane w monitor

Wyświetlacz 5K dla MacBooka – pozwoli na to GPU wbudowane w monitor

Wyświetlacz 5K dla MacBooka – pozwoli na to GPU wbudowane w monitor
02.06.2016 10:14, aktualizacja: 03.06.2016 09:23

Czy ktoś jeszcze chciałby dziś kupić sobie ThunderboltDisplay, „zachwycający” 27-calowy monitor Apple orozdzielczości, „która robi wielkie wrażenie: aż 2560×1440”,w cenie zaledwie 4999 złotych? Na tle dostępnych na rynku świetnychmonitorów 4K, jak i oferowanego przez samo Apple iMaka 5K, tenzewnętrzny monitor wydaje się nieporozumieniem. I wygląda na to,że sama firma z Cupertino zdaje sobie z tego sprawę. Po cichuwycofuje przestarzały sprzęt. Jak plotka niesie, zastąpi go coś,czego jeszcze świat nie widział.

Podobno magazyny niemal całkiem opustoszały z ThunderboltDisplaya (czyżby jacyś zagorzali fani to jednak kupowali?).Skupione na Apple źródła donoszą, że już się go nie produkuje– a już niebawem, podczas tegorocznego WWDC, pokazany zostaniejego następca. Panoramiczny 27-calowy LED-owy wyświetlacz z pełnymgamutem barw DCI P3 tym razem przyniesie rozdzielczość 5K, czyli5120×2880 pikseli – ale to nie wszystko. Firma z Cupertino chcewbudować w monitor niezależną jednostkę GPU.

2560×1440 dziś już nie robi wielkiego wrażenia
2560×1440 dziś już nie robi wielkiego wrażenia

Co by nie mówić, to genialne rozwiązanie. Nawet zintegrowanagrafika Iris Pro w najnowszych MacBookach Pro nie jest w staniezapewnić wydajnego przetwarzania obrazu w takiej rozdzielczości, aco tu dopiero mówić o słabszych zintegrowanych GPU Intela.

Zastosowanie niezależnego układu graficznego w monitorze(najpewniej będzie to Radeon, podobnie jak w iMakach 5K) możliwejest dzięki potencjałowi złącza Thunderbolt, który w wersji 3udostępnia szynę PCIe 3.0 4×. Dzięki zmianom w systemieoperacyjnym, które pojawić się mają w OS X 10.12, cały procesprzełączenia GPU przebiegać w sposób niezauważalny dlaużytkownika.

Redaktorzy serwisu 9to5Mac twierdzą, że z jakiegoś powodu niebędzie można jednocześnie używać obu GPU. Gdy użytkownikpodłączy nowy monitor do gniazdka USB Type-C, serwer grafiki Makawyłączy wbudowane GPU, jednocześnie uaktywniając GPU zewnętrzne.Pozostaje pytanie, czy zewnętrzne GPU będzie potrafiło obsłużyćwyświetlacz laptopa? Byłoby to wyjątkowo osobliwe, gdybyśmymusieli wybierać między jednym a drugim wyświetlaczem –podłączając zewnętrzny monitor do laptopa chce się mieć zwykleoba.

Nie ma raczej co liczyć na to, że z nowego wyświetlacza będąmogli skorzystać posiadacze starszych Maków, wyposażonych wstarsze wersje Thunderbolta (v1 i v2). Nie jest to wina Apple, poprostu ich kontroler nie obsłuży niezbędnej przepustowości.

Aktualizacja

Z bardziej oficjalnych źródeł z Cupertino dowiedzieć się można, że nowości sprzętowych na WWDC nie będzie.

Basically, for WWDC 2016, think software.

— Rene Ritchie (@reneritchie) June 2, 2016Nie zdementowano jednak samego założenia wykorzystania GPU w zewnętrznym monitorze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)