reklama

Wyświetlacz 5K dla MacBooka – pozwoli na to GPU wbudowane w monitor

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy ktoś jeszcze chciałby dziś kupić sobie Thunderbolt Display, „zachwycający” 27-calowy monitor Apple o rozdzielczości, „która robi wielkie wrażenie: aż 2560×1440”, w cenie zaledwie 4999 złotych? Na tle dostępnych na rynku świetnych monitorów 4K, jak i oferowanego przez samo Apple iMaka 5K, ten zewnętrzny monitor wydaje się nieporozumieniem. I wygląda na to, że sama firma z Cupertino zdaje sobie z tego sprawę. Po cichu wycofuje przestarzały sprzęt. Jak plotka niesie, zastąpi go coś, czego jeszcze świat nie widział.

Podobno magazyny niemal całkiem opustoszały z Thunderbolt Displaya (czyżby jacyś zagorzali fani to jednak kupowali?). Skupione na Apple źródła donoszą, że już się go nie produkuje – a już niebawem, podczas tegorocznego WWDC, pokazany zostanie jego następca. Panoramiczny 27-calowy LED-owy wyświetlacz z pełnym gamutem barw DCI P3 tym razem przyniesie rozdzielczość 5K, czyli 5120×2880 pikseli – ale to nie wszystko. Firma z Cupertino chce wbudować w monitor niezależną jednostkę GPU.

Co by nie mówić, to genialne rozwiązanie. Nawet zintegrowana grafika Iris Pro w najnowszych MacBookach Pro nie jest w stanie zapewnić wydajnego przetwarzania obrazu w takiej rozdzielczości, a co tu dopiero mówić o słabszych zintegrowanych GPU Intela.

Zastosowanie niezależnego układu graficznego w monitorze (najpewniej będzie to Radeon, podobnie jak w iMakach 5K) możliwe jest dzięki potencjałowi złącza Thunderbolt, który w wersji 3 udostępnia szynę PCIe 3.0 4×. Dzięki zmianom w systemie operacyjnym, które pojawić się mają w OS X 10.12, cały proces przełączenia GPU przebiegać w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Redaktorzy serwisu 9to5Mac twierdzą, że z jakiegoś powodu nie będzie można jednocześnie używać obu GPU. Gdy użytkownik podłączy nowy monitor do gniazdka USB Type-C, serwer grafiki Maka wyłączy wbudowane GPU, jednocześnie uaktywniając GPU zewnętrzne. Pozostaje pytanie, czy zewnętrzne GPU będzie potrafiło obsłużyć wyświetlacz laptopa? Byłoby to wyjątkowo osobliwe, gdybyśmy musieli wybierać między jednym a drugim wyświetlaczem – podłączając zewnętrzny monitor do laptopa chce się mieć zwykle oba.

Nie ma raczej co liczyć na to, że z nowego wyświetlacza będą mogli skorzystać posiadacze starszych Maków, wyposażonych w starsze wersje Thunderbolta (v1 i v2). Nie jest to wina Apple, po prostu ich kontroler nie obsłuży niezbędnej przepustowości.

Aktualizacja

Z bardziej oficjalnych źródeł z Cupertino dowiedzieć się można, że nowości sprzętowych na WWDC nie będzie.

Nie zdementowano jednak samego założenia wykorzystania GPU w zewnętrznym monitorze.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama