Wyszukiwarka Altavista sprzedana za 140 mln USD

Strona główna Aktualności

O autorze

Kompania Altavista, jedna z najstarszych firm internetowych, została sprzedana firmie Overture za 140 mln USD - poinformowano w środę na stronach portalu BBC.

Altavista przegrała konkurencję z Yahoo i Google, które są najbardziej popularnymi wyszukiwarkami w internecie. W 1998 roku Altavistę kupił fundusz inwestycyjny CMGI za 2,4 mld USD. Obecnie fundusz otrzyma za Kompanię jedynie 140 mln USD - 60 mln USD w gotówce, a 80 mln USD w postaci akcji kompanii Overture.

Firma Overture zajmuje się obsługą klientów zainteresowanych, by ich strony pojawiały się jako pierwsze w spisach zestawianych na życzenie użytkowników internetu przez różne wyszukiwarki. Overture ma zamiar przetestować swoje pomysły na bazie Altavisty i wykorzystywać ją do celów komercyjnych. Zdaniem kierownictwa Altavisty, pojawianie się reklam na poszukiwanych przez klientów stronach jest jednym z najbardziej dochodowych kierunków rozwoju internetu.

Kompania Altavista utworzona została w 1995 roku przez kompanię Digital Equipment, którą kilka lat temu kupiła firma Compaq. Zaś później Compaq stał się częścią koncernu Hewlett Packard.

Źródło: PAP

© dobreprogramy
s