Wyszukiwarka Google zrozumie nie tylko treść, także ludzi

Wyszukiwarka Google zrozumie nie tylko treść, także ludzi

10.01.2012 17:09

Google na swoim blogu opisał przyszłość najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki na świecie. Silnik Google Search ma w przyszłości rozumieć nie tylko strony internetowe, ale również relacje międzyludzkie.

Google zawsze stara się dostarczyć najlepsze wyniki wyszukiwania. Czasami można je znaleźć na ogólnodostępnych stronach, ale czasami najlepszej odpowiedzi może udzielić znajomy znajomego. Tak Google uzasadnia wprowadzenie do wyszukiwarki bardziej osobistych i społecznościowych elementów, aby nie ograniczać wyszukiwania do treści tworzonych przez osoby, których nie znamy.

Eksperymenty z wyszukiwaniem socjalnym Google rozpoczął w 2009 roku rozpoczynając projekt Social Search. Eksperyment urósł i dojrzał, i już wkrótce do wyników wyszukiwania dołączone zostaną osoby i organizacje z Google+ powiązane z poszukiwanym hasłem, profile z możliwością łatwiejszego nawiązania kontaktu z poszukiwaną osobą, oraz wyniki osobiste, które pochodzić będą z informacji przeznaczonych specjalnie dla szukającego — na przykład treści, którymi podzielili się z nim znajomi z Google+. To połączenie zostało określone mianem Search, plus Your World (wyszukiwanie plus Twój Świat).

Takie wyszukiwanie może budzić wątpliwości w kwestii ochrony prywatności i danych osobistych, ale Google zapewnia użytkowników o bezpieczeństwie. Treści dostarczane z Google+ są zabezpieczone przez SSL, więc jedynym rozsądnym krokiem, jaki mógł wykonać Google, było zabezpieczenie całej strony z wynikami. Osoby zalogowane na swoje konto Google będą więc przeszukiwać udostępnione dla siebie wypowiedzi i zdjęcia tym samym szyfrowanym kanałem, którym czytają pocztę z GMaila.

W ciągu najbliższych dni wyszukiwanie osobiste zostanie wprowadzone dla zalogowanych użytkowników korzystających z angielskojęzycznej wersji wyszukiwarki. Oczywiście wyniki „osobiste” są opcjonalne i będzie można je wyłączyć. Będzie również możliwość wybrania domyślnego trybu działania wyszukiwarki w jej ustawieniach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)