r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wyszukiwarka dla miłośników sztuki

Strona główna Aktualności

Testowana właśnie przez londyńską galerię Tate wyszukiwarka internetowa ArtGarden pomaga znaleźć odpowiednie strony wtedy, gdy użytkownik nie wie dokładnie, czego szuka...

Projekt ArtGarden ma pomóc Internautom - którzy w znacznej części nie posiadają zbyt szczegółowej wiedzy o sztuce - w przeszukiwaniu zbiorów galerii. Dzięki nowemu rozwiązaniu, aby odnaleźć poszukiwany obraz nie trzeba znać już jego nazwy ani nazwiska twórcy. Wyszukiwarka prezentuje zdjęcia obrazów, a użytkownik wskazuje ten, który jest najbliższy jego oczekiwaniom. ArtGarden prezentuje wtedy inne podobne obrazy.

System jest połączeniem inteligentnego algorytmu i wyszukiwania losowego. Każdy obraz jest skojarzony z kilkoma słowami kluczowymi, więc system szuka obrazów należących do podobnych kategorii co obiekt wskazany przez internautę. Z kolei element losowy ma według twórców programu upodabniać internetowe poszukiwania do prawdziwej przechadzki po galerii.

Jeśli rozwiązanie okaże się przydatne, może znaleźć znacznie szersze zastosowanie. Zresztą sam pomysł zrodził się w zgoła "nieartystycznych" okolicznościach. "Odwiedziłem sklep internetowy żeby znaleźć świąteczny prezent dla żony. Ale nie miałem pojęcia, czego szukam" - mówi Richard Tateson, twórca projektu. Tak powstało ArtGarden, wspierające użytkownika w sytuacji gdy nie ma jasno sprecyzowanych oczekiwań.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.