r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wyszukiwarka dla miłośników sztuki

Strona główna Aktualności

O autorze

Testowana właśnie przez londyńską galerię Tate wyszukiwarka internetowa ArtGarden pomaga znaleźć odpowiednie strony wtedy, gdy użytkownik nie wie dokładnie, czego szuka...

Projekt ArtGarden ma pomóc Internautom - którzy w znacznej części nie posiadają zbyt szczegółowej wiedzy o sztuce - w przeszukiwaniu zbiorów galerii. Dzięki nowemu rozwiązaniu, aby odnaleźć poszukiwany obraz nie trzeba znać już jego nazwy ani nazwiska twórcy. Wyszukiwarka prezentuje zdjęcia obrazów, a użytkownik wskazuje ten, który jest najbliższy jego oczekiwaniom. ArtGarden prezentuje wtedy inne podobne obrazy.

System jest połączeniem inteligentnego algorytmu i wyszukiwania losowego. Każdy obraz jest skojarzony z kilkoma słowami kluczowymi, więc system szuka obrazów należących do podobnych kategorii co obiekt wskazany przez internautę. Z kolei element losowy ma według twórców programu upodabniać internetowe poszukiwania do prawdziwej przechadzki po galerii.

Jeśli rozwiązanie okaże się przydatne, może znaleźć znacznie szersze zastosowanie. Zresztą sam pomysł zrodził się w zgoła "nieartystycznych" okolicznościach. "Odwiedziłem sklep internetowy żeby znaleźć świąteczny prezent dla żony. Ale nie miałem pojęcia, czego szukam" - mówi Richard Tateson, twórca projektu. Tak powstało ArtGarden, wspierające użytkownika w sytuacji gdy nie ma jasno sprecyzowanych oczekiwań.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.