Wywiad z Natalie Kingston i Stevem Burnardem z Macromedia

Strona główna Aktualności

O autorzeOd prawej: Steve Burnard Sales Engineer, Natalie Kingston Regional Distribution Manager, Norbert Mikołajczyk (vortal dobreprogramy)
Zapraszamy do lektury wywiadu jakiego specjalnie dla czytelników naszego vortalu udzielili Natalie Kingston - Regional Distribution Manager oraz Steve Burnard - Sales Engineer z firmy Macromedia. Wywiad mieliśmy przyjemność przeprowadzić przy okazji oficjalnej polskiej prezentacji pakietu Macromedia Studio 8, która odbyła się w dniu 13 września 2005 r., w warszawskim kinie Silver Screen.

Norbert Mikołajczyk - Macromedia słynie z przełomowych programów takich jak Flash, Dreamweaver. Jaka jest tajemnica tak dużego sukcesu oprogramowania firmy Macromedia?

Steve Burnard - To bardzo dobre pytanie. Uważam, że sekret naszego sukcesu stanowią nasi inżynierowie. Większość wypracowanego zysku Macromedia inwestuje w prace zespołu inżynierów. Kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój tych prac.

NM - Wśród programów Studio 8 znajdujemy dwie wersje Flasha, mianowicie Basic i Professional. Czy mógłbyś opowiedzieć do jakich użytkowników adresowane są poszczególne wersje?

SB - Flash 8 ma dużo świetnych możliwości takich jak zaawansowaną obsługę wideo, obsługę baz danych oraz zbiór nowych komponentów. Wymienione możliwości dotyczą tylko wersji Professional. Wersja Basic jest tak naprawdę przeznaczona dla ludzi którzy używają Flasha jedynie w 5%, a w pozostałych 95% zajmują się edycją HTMLa czy grafiki.

NM - Flash 8 Professional wnosi wiele zmian, jedną z najważniejszych jest zaawansowana obsługa video z możliwością użycia kanału alpha. Jak sądzisz, w jak wielki stopniu zmieni to oblicze multimedialnych prezentacji publikowanych w internecie?

SB - Uważamy, że zaawansowana obsługa video zmieni bardzo wiele. Głównym powodem jest to, iż każdy jest w stanie odtworzyć video, ponieważ Flash Player 7 automatycznie zostanie uaktualniony do najnowszej wersji Flash Player 8. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie każdy użytkownik będzie w stanie oglądać najnowsze produkcje wykonane we Flashu 8.

NM - Bardzo ciekawie wygląda tworzenie interaktywnych prezentacji przeznaczonych na urządzenia mobilne. Czy tworzenie takich projektów jest tak łatwe i wizualnie atrakcyjne jak projekty przeznaczone do publikacji w internecie?

SB - Tak, ale różnią się od projektów dla stron WWW. Powodem, dla którego tak powiedziałem, jest to co robisz we Flashu dla urządzeń mobilnych. Jest to zupełnie coś innego od tego co tworzysz dla zwykłych stron internetowych. Dla przykładu, Flash przygotowany dla telefonu komórkowego może sprawdzić poziom baterii czy też pobrać takie informacje jak kontakty. To wszystko jest interakcją z telefonem. To co próbowaliśmy zrobić, to być pewnym, że przygotowywanie projektów przeznaczonych na urządzenia przenośne będzie tak proste jak konstruowanie projektów WWW, zaznaczając że będą znacznie różne.

NM - Programy wchodzące w skład pakietu Studio 8 są ze sobą mocno zintegrowane. Czy skróci to pracę nad projektami?

NK - Tak, tak, zdecydowanie.

SB - Tak, absolutnie. Dobrym przykładem jest sposób w jaki Dreamweaver współpracuje z Fireworksem. Przełączanie się między tymi aplikacjami jest bardzo proste. Dużo klientów korzysta z edytorów graficznych takich jak Photoshop, CorelDraw etc. Dla przykładu, pracując w Photoshopie importowanie i eksportowanie do Dreamweavera, Flasha czy Fireworksa zabiera dużo więcej czasu.

NM - Pracuję w Photoshopie i muszę przyznać na podstawie tego co widziałem podczas prezentacji, że współpraca Fireworksa z Flashem wygląda imponująco.

NK - Tak. Poprawiona funkcjonalność współpracy między programami pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu.

NM - W Studio 8 wielkim nieobecnym jest Freehand. Czy możesz wyjaśnić czym kierowała się Macromedia decydując się na wykluczenie Freehanda z najnowszej edycji Macromedia Studio?

SB - Głównym powodem jest to, że wybraną funkcjonalność z Freehanda zaimplementowaliśmy w Fireworksie. Znaczy to, że praca dawniej wykonywana we Freehandzie może być teraz wykonana w programach Fireworks, Contribute czy FlashPaper. Dlatego też ogólna funkcjonalność jest znacznie lepsza.

NM - Jaka jest więc przyszłość Freehanda? Mógłbyś opowiedzieć o niej?

SB - Ze względu na sprawy związane ściśle z Adobe nie możemy nic powiedzieć. Dopóki aktualny proces łączenia się firm nie zostanie zakończony, nie możemy wypowiadać się w tej kwestii.

NM - Czy Macromedia ma w planach lokalizację językową swoich produktów? Jeśli tak to kiedy można się spodziewać polskiej wersji językowej?

NK - Podobnie jak poprzednio, z powodu połączenia z Adobe nie mogę odpowiedzieć. Jednak wszystko jest możliwe (śmiech), chociaż my zajmujemy się wyłącznie produktami, nie znamy przyszłości, ale oczywiście przyszłość wygląda dobrze (śmiech).

NM - Proszę opowiedz naszym czytelnikom korzystającym w pracy z Flasha o certyfikatach. Jak bardzo są pomocne w zawodzie projektanta pracującego we Flashu?

SB - Certyfikaty stają się coraz bardziej ważne, szczególnie jeśli klientami są tak duże firmy jak Ford czy BMW. Takie firmy poszukują utalentowanych ludzi. Doprawdy, CV z certyfikatami wygląda znacznie lepiej. Klienci z kręgów dużego biznesu zwracają na to uwagę.

NK - CV z certyfikatami wygląda dużo lepiej, niż takie w którym jedynie jest napisane, że posiada się doświadczenie w pracy z Flashem.

NM - Kiedy będą możliwe do zdobycia zaktualizowane certyfikaty Flash 8 Designer, Flash 8 Developer?

SB - Najszybciej jak to możliwe. Aktualnie pracujemy nad nowymi kursami.

NM - Dziękuję za wywiad.

NK - Dziękuję.

SB - Dziękuję.

© dobreprogramy
s