Wywiad-rzeka z Edwardem Snowdenem – demaskator o Rosji, bezpieczeństwie USA i cyberwojnach

Wywiad-rzeka z Edwardem Snowdenem – demaskator o Rosji, bezpieczeństwie USA i cyberwojnach

Wywiad-rzeka z Edwardem Snowdenem – demaskator o Rosji, bezpieczeństwie USA i cyberwojnach
09.01.2015 11:45, aktualizacja: 09.01.2015 13:14

Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej agencji NSA, który od czerwca 2013 roku przebywa w Rosji w ramach otrzymanego tam azylu politycznego, udzielił w ostatnim czasie wywiadu amerykańskiej sieci telewizyjnej PBS. Snowden nie przedstawił żadnych nieznanych dotąd informacji na temat programu PRISM, jednak pozwolił sobie między innymi na krytykę poziomu cyberbezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Snowden, który w sierpniu 2014 roku otrzymał azyl w Rosji na kolejne trzy lata, skrytykował Mike Haydena, byłego dyrektora NSA, który w swoim czasie atakował Snowdena i jego zbliżenie z rządem Federacji Rosyjskiej sugerując, że przebywanie w Rosji uczyni ze Snowdena żałosnego pijaka. Sam zainteresowany stwierdził, że przez całe życie jest abstynentem, a Rosja jest dla niego wspaniałym miejscem, w którym warunki życia nijak mają się do demonizowanego wizerunku tego kraju, popularyzowanego w USA.

Obraz

Bardziej istotna niż odpieranie osobistych wycieczek jest wypowiedź Snowdena, który sugeruje, że Stany Zjednoczone są słabo przygotowane do radzenia sobie z cyberatakami zleconymi przez inne państwa. Nisko ocenia on bezpieczeństwo amerykańskich systemów przed atakami zorganizowanych grup hakerów. Według Snowdena problem stanowią także zespoły wyspecjalizowanych w kwestiach bezpieczeństwa ekspertów, którzy po znalezieniu luki w zabezpieczeniach oprogramowania często wolą sprzedać takie informację agencjom bezpieczeństwa, niż poinformować o problemie twórców oprogramowania.

Snowden odniósł się także do serii cyberataków, które miały miejsce w drugiej połowie 2014 roku. Za precedens w tego typu potyczkach Snowden uważa przeprowadzoną w 2010 roku przez Stany Zjednoczone akcję przeciw irańskiej infrastrukturze informatycznej powiązanej z tamtejszym programem atomowym. Zastosowanie wówczas robaka Stuxnet uświadomiło nie tylko Iranowi, ale także rządom innych państw, jak bardzo nieprzygotowane są na tego typu ataki, co wpłynęło na zwiększenie nakładów na ten cel i rozpoczęło swoisty wyścig cyberzbrojeń.

Edward Snowdem nie przewiduje w najbliższym czasie powrotu do Stanów Zjednoczonych – twierdzi, że obowiązujące prawo dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego nie daje mu szans na uczciwy proces.

Pełna transkrypcja wywiadu, który wkrótce zostanie zaprezentowany w amerykańskiej telewizji znajduje się na stronie domowej sieci PBS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)