Wzmocniony Microsoft w bitwie przeciw UE

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak podaje źródło bliskie Microsoft, korporacja zatrudniła trzech byłych sędziów unijnych, którzy mają wesprzeć ją w walce w sprawie toczonej przed Komisją Europejską o nadużycie przez Microsoft pozycji na rynku oprogramowania. Microsoft nie potwierdził ani nie zdementował informacji, przypomniał tylko, że "typowe dla każdej istotnej sprawy sądowej jest zróżnicowanie prawników i posiadanie specjalistów w wielu dziedzinach; taka praktyka pozwala zapewnić, że silnie techniczne materiały są łatwiej przyswajalne i czytelniejsze".

Komentarza w sprawie odmówiły zarówno Komisja Europejska jak i europejskie sądy. Jest to ciąg dalszy sporu między Microsoft a Unią Europejską, o którym informujemy regularnie. Warto przypomnieć, że korporacja stara się uniknąć płacenia 2 milionów euro kary. Obecna sprawa nie jest pierwszą, jaką wytoczyła Unia Microsoftowi. Wcześniejsza zmusiła MS do stworzenia specjalnej wersji systemu Windows XP, pozbawionej Windows Media Playera. Windows ten nie cieszy się szczególną popularnością.

Jakby na przekór opinii Komisji Europejskiej, Microsoft zapowiedział licencjonowanie swoich, dotychczas niedostępnych dla innych producentów, technologii sprzętowych zastosowanych w myszach i klawiaturach: U2 (system wykrywania i zmiany typu portu, do którego podłączone jest urządzenie), tilt wheel (mechanizm popychania rolki myszki na boki) oraz magnifier (dodatkowy klawisz na myszy zmieniający jej działanie ze wskaźnika na szkło powiększające).

© dobreprogramy
s