Wzór blokujący Androida nadaje się do mazania po ekranie. Banalnie łatwo go złamać

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Popularny wśród użytkowników Androida mechanizm zabezpieczający Pattern Lock (wzór blokujący) jest wyjątkowo łatwy do złamania. Wystarczy pięć prób, by w 95% przypadków odblokować urządzenie. Co interesujące, im bardziej skomplikowanego wzoru użyjemy, tym łatwiej można go złamać.

Na ekranie z włączonym Pattern Lockiem widzimy zestaw kropek, pomiędzy którymi musimy przeciągnąć palcem. Jeśli narysowany przez nas wzór zgadza się ze wzorem, jaki wcześniej zdefiniowaliśmy, urządzenie zostanie odblokowane. Dodatkowym utrudnieniem ma być fakt, że możemy podjąć tylko pięć prób. Jeśli wszystkie będą nieudane, smartfon czy tablet zostaną zablokowane.

Eksperci z Lancaster University, chińskiego Uniwersytetu Północnozachodniego i University of Bath udowodnili właśnie, że bez większego problemu można złamać to zabezpieczenie i zmieścić się w pięciu próbach. Wszystko, czego potrzebuje napastnik to kamera oraz oprogramowanie do rozpoznawania obrazu. Wystarczy nagrać użytkownika urządzenia podczas jego odblokowywania i poddać film obróbce we wspomnianym oprogramowaniu. Na podstawie ułożenia palców względem odblokowywanego urządzenia stworzy nam ono kilka najbardziej prawdopodobnych wzorców pozwalających na odblokowanie Pattern Lock.

Wystarczy zatem, że złodziej sfilmuje ofiarę w kawiarni, autobusie czy gdziekolwiek indziej, a następnie ukradnie jej smartfon. Atak działa bowiem niezależnie od tego, czy na nagranym filmie będzie widoczny ekran odblokowywanego urządzenia. Złodziej może użyć kamery we własnym smartfonie – wówczas maksymalny zasięg filmowania wynosi 2,5 metra – lub też cyfrowej lustrzanki. W tym drugim przypadku może filmować nawet z dziewięciu metrów.

Podczas przeprowadzonych testów w pierwszym podejściu badacze dostali się do wszystkich, z wyjątkiem jednego, urządzeń zablokowanych skomplikowanym wzorcem, do 87,5% urządzeń zabezpieczonych wzorcem umiarkowanie złożonym oraz do 60% smartfonów i tabletów chronionych wzorcem prostym. Większą łatwość w łamaniu bardziej skomplikowanych wzorców uczeni tłumaczą tym, że pozostawiają one algorytmom mniejsze pole do interpretacji.

Autorzy badań zwracają tutaj uwagę na kilka problemów. Pierwszym jest fakt, że Pattern Lock jest używany aż przez 40% posiadaczy urządzeń z Androidem. Problem kolejny, to skłonność ludzi do korzystania z identycznych zabezpieczeń na wielu urządzeniach. A problem trzeci, to zauważony paradoks, iż bardziej skomplikowane wzory łatwiej jest złamać.

Po raz kolejny więc potwierdza się znana wielu z nas prawda, że jak dotychczas nie wymyślono niczego, co mogłoby zastąpić tradycyjne hasła. Jeśli więc zależy Wam na bezpieczeństwie, zastąpcie wzór blokujący silnym hasłem.

© dobreprogramy