Wzrasta zagrożenie ze strony adware i spyware

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma McAfee - jeden z największych producentów opogramowania zabezpieczającego na świecie, opublikowała dokument Adware and Spyware: Unraveling the Financial Web (Adware i spyware - jak rozplątać sieć finansową). Opisuje on finansową motywację stojącą za wzrostem ilości oprogramowania typu adware i spyware oraz wskazuje osoby odpowiedzialne za tę sytuację.

Kluczowe spostrzeżenia zawarte w dokumencie:

  • Osoby sławne są znacznie silniejszym magnesem, niż seks. Według badań McAfee SiteAdvisor, najbardziej aktywni dystrybutorzy oprogramowania adware wykorzystują witryny gwiazd i innych znanych osób, a nie - jak zwykło się powszechnie uważać - witryny zawierające treści pornograficzne i przeznaczone dla dorosłych odbiorców.  • Oprogramowanie adware i spyware dociera do coraz szerszych grup użytkowników w tempie wykładniczym. Do maja 2006 roku istniało ponad 700 rodzin programów typu adware, zawierających ponad 6000 wariantów.  • Niedawna ankieta McAfee SiteAdvisor wykazała, że 97% użytkowników Internetu nie potrafi odróżnić witryn bezpiecznych od niebezpiecznych, co oznacza, że większość użytkowników dzieli tylko jedno kliknięcie myszy od pobrania potencjalnie niepożądanego oprogramowania.  • Model biznesowy związany z rozpowszechnianiem oprogramowania adware jest bardzo lukratywny. Niedawna sprawa w sądzie przeciwko Jeansonowi Jamesowi Ancheta, skazanemu za rozpowszechnianie botów, wykazała, że sprawca otrzymywał 150 dolarów za każdy 1000 zainfekowanych komputerów.


Pojawienie się lukratywnych modeli biznesowych obejmujących współpracę w zakresie marketingu online oraz łatwość rozpowszechniania oprogramowania adware i spyware spowodowały, że tego typu programy stały się ważnymi punktami na mapie zagrożeń

- powiedział Jeff Green, wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie McAfee. Od 2003 roku, gdy programy typu adware i spyware stały się kluczowymi zagrożeniami, do roku 2006, zaobserwowaliśmy wzrost liczby rodzin programów adware o 448%, co oznacza szczególne przyspieszenie w ciągu ostatnich paru lat.

© dobreprogramy
s