XBMC 13 już gotowe, użytkownicy komputerków z Androidem mają z czego się cieszyć

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy wszelkiej maści komputerków HTPC mają powód do zadowolenia: miesiące ciężkiej pracy programistów zaowocowały wydaniem kolejnej stabilnej wersji wieloplatformowego odtwarzacza XBMC, oznaczonej nazwą kodową „Gotham”. Ponad 530 poprawek autorstwa 51 osób zaowocowało ulepszeniem interfejsu, wsparcia dla sprzętu i komunikacji sieciowej.

XBMC nie od dzisiaj uważane jest za bardzo dobre rozwiązanie dla małych komputerków z Androidem, podłączanych bezpośrednio do telewizorów. Wersja 12 XBMC, mimo przeniesienia całego kodu na architekturę ARM (z rozszerzeniami multimedialnymi NEON), nie była w stanie zapewnić sprzętowego dekodowania wideo, co w praktyce oznaczało niemożność oglądania materiałów FullHD z zadowalającą płynnością. W pierwszych kompilacjach XBMC 13 możliwość taką otrzymały nieliczne urządzenia „z wyższej półki” z Androidem. Teraz, jak twierdzą deweloperzy, obsługiwane pod tym względem mają być praktycznie wszystkie popularne układy SoC, i to nie tylko ARM. Pojawiły się też kompilacje XBMC dla Androida na architekturze x86, dzięki czemu odtwarzacz przyda się też posiadaczom telefonów i tabletów z Atomami (a w przyszłości może i nowymi czipami od AMD).

Niejeden z użytkowników XBMC zdecydował się na uruchamianie tego odtwarzacza na kultowym komputerku Raspberry Pi, zapewniającym sprzętową akcelerację dla dekodowania wideo 1080p. Powstały nawet kompletne linuksowe dystrybucje, takie jak Raspbmc czy XBian, zawierające prekonfigurowany pod „Malinę” odtwarzacz. Wydajność pozostawiała jednak trochę do życzenia. O ile samemu odtwarzaniu wideo nie można było w większości wypadków niczego zarzucić, to już np. przeglądanie zawartości bibliotek mediów odbywało się w ślimaczym tempie. Wersja trzynasta odtwarzacza rozwiązuje ten problem – udało się znacząco przyspieszyć operacje niezwiązane bezpośrednio z odtwarzaniem wideo na urządzeniach o niewielkiej mocy obliczeniowej.

„Gotham” to także znaczące rozbudowanie komunikacji między instancjami XBMC w domowej sieci. Można teraz odtwarzać media, które znajdują się w bibliotekach innych urządzeń – np. XBMC na tablecie może uzyskać dostęp do biblioteki głównego komputerka HTPC w salonie. Oprogramowanie zadba o aktualizację statusu odtwarzanych tak plików, oznaczając, które z nich zostały już obejrzane.

Sporo zmieniło się w warstwie audio. Przepisany dla XBMC 12 silnik dźwięku otrzymał poprawki, dzięki którym odtwarzacz lepiej będzie współpracował z podsystemem dźwięku desktopowych dystrybucji Linuksa (zwykle już pulseaudio). W niektórych wypadkach konieczne jest ustawienie konfiguracji dźwięku na nowo, ale jak zapewniają autorzy projektu, ma to być jeszcze łatwiejsze niż w wersjach wcześniejszych.

Miłośnicy kina i seriali docenią zapewne też ulepszenia dla wtyczek automatycznie pobierających napisy. Wprowadzone zmiany sprawiły, że autorzy takich wtyczek mogą teraz niezależnie je rozwijać, bez czekania na wprowadzenie zmian w pozostałych wtyczkach z tej kategorii. Użytkownik będzie musiał jedynie wskazać na początku swoją ulubioną wtyczkę napisów spośród dostępnych dziś 19, a odtwarzacz zadba o całą resztę.

Warto też wspomnieć o wsparciu dla filmów 3D, dostępnych w formatach SBS, TAB, anaglyph i interlaced (niestety wciąż bez sprzętowej akceleracji, a więc raczej dla posiadaczy mocniejszych procesorów), ulepszeniu sterowania przez ekrany dotykowe, poprawieniu organizacji samego interfejsu użytkownika i znacznemu rozszerzeniu interfejsów programowania odtwarzacza (co powinno zaowocować ciekawymi niezależnymi dodatkami do XBMC, takimi jak mobilne piloty czy webowe panele sterowania).

Na koniec smutna wiadomość dla użytkowników Windows XP. Nowego XBMC już nie uruchomicie na porzuconym systemie Microsoftu. Osobom korzystającym z tego systemu poleca się sięgnąć po takie linuksowe dystrybucje jak OpenELEC, dzięki którym skorzystają z gotowego odtwarzacza, uruchamiającego się bezpośrednio z pendrive'a.

XBMC 13 w wersji dla Windows pobrać możecie z naszego repozytorium. Nowa wersja pojawiła się też w repozytoriach większości linuksowych dystrybucji. Pełen dziennik zmian dostępny jest tutaj.

© dobreprogramy

Komentarze