XBMC 13 już gotowe, użytkownicy komputerków z Androidem mają z czego się cieszyć

XBMC 13 już gotowe, użytkownicy komputerków z Androidem mają z czego się cieszyć

05.05.2014 12:11

Użytkownicy wszelkiej maści komputerków HTPC mają powód dozadowolenia: miesiące ciężkiej pracy programistów zaowocowaływydaniem kolejnej stabilnej wersji wieloplatformowego odtwarzaczaXBMC, oznaczonej nazwą kodową „Gotham”. Ponad 530 poprawekautorstwa 51 osób zaowocowało ulepszeniem interfejsu, wsparcia dlasprzętu i komunikacji sieciowej.

XBMC nie od dzisiaj uważane jest za bardzo dobre rozwiązanie dlamałych komputerków z Androidem, podłączanych bezpośrednio dotelewizorów. Wersja 12 XBMC, mimo przeniesienia całego kodu naarchitekturę ARM (z rozszerzeniami multimedialnymi NEON), nie byław stanie zapewnić sprzętowego dekodowania wideo, co w praktyceoznaczało niemożność oglądania materiałów FullHD zzadowalającą płynnością. W pierwszych kompilacjach XBMC 13możliwość taką otrzymały nieliczne urządzenia „z wyższejpółki” z Androidem. Teraz, jak twierdzą deweloperzy, obsługiwanepod tym względem mają być praktycznie wszystkie popularne układySoC, i to nie tylko ARM. Pojawiły się też kompilacje XBMC dlaAndroida na architekturze x86, dzięki czemu odtwarzacz przyda sięteż posiadaczom telefonów i tabletów z Atomami (a w przyszłościmoże i nowymi czipami od AMD).

Obraz

Niejeden z użytkowników XBMC zdecydował się na uruchamianietego odtwarzacza na kultowym komputerku Raspberry Pi, zapewniającymsprzętową akcelerację dla dekodowania wideo 1080p. Powstały nawetkompletne linuksowe dystrybucje, takie jak Raspbmc czy XBian,zawierające prekonfigurowany pod „Malinę” odtwarzacz. Wydajnośćpozostawiała jednak trochę do życzenia. O ile samemu odtwarzaniuwideo nie można było w większości wypadków niczego zarzucić, tojuż np. przeglądanie zawartości bibliotek mediów odbywało się wślimaczym tempie. Wersja trzynasta odtwarzacza rozwiązuje tenproblem – udało się znacząco przyspieszyć operacje niezwiązanebezpośrednio z odtwarzaniem wideo na urządzeniach o niewielkiejmocy obliczeniowej.

„Gotham” to także znaczące rozbudowanie komunikacji międzyinstancjami XBMC w domowej sieci. Można teraz odtwarzać media,które znajdują się w bibliotekach innych urządzeń – np. XBMCna tablecie może uzyskać dostęp do biblioteki głównegokomputerka HTPC w salonie. Oprogramowanie zadba o aktualizacjęstatusu odtwarzanych tak plików, oznaczając, które z nich zostałyjuż obejrzane.

Sporo zmieniło się w warstwie audio. Przepisany dla XBMC 12silnik dźwięku otrzymał poprawki, dzięki którym odtwarzaczlepiej będzie współpracował z podsystemem dźwięku desktopowychdystrybucji Linuksa (zwykle już pulseaudio). W niektórych wypadkachkonieczne jest ustawienie konfiguracji dźwięku na nowo, ale jakzapewniają autorzy projektu, ma to być jeszcze łatwiejsze niż wwersjach wcześniejszych.

Miłośnicy kina i seriali docenią zapewne też ulepszenia dlawtyczek automatycznie pobierających napisy. Wprowadzone zmianysprawiły, że autorzy takich wtyczek mogą teraz niezależnie jerozwijać, bez czekania na wprowadzenie zmian w pozostałychwtyczkach z tej kategorii. Użytkownik będzie musiał jedyniewskazać na początku swoją ulubioną wtyczkę napisów spośróddostępnych dziś 19, a odtwarzacz zadba o całą resztę.

Warto też wspomnieć o wsparciu dla filmów 3D, dostępnych wformatach SBS, TAB, anaglyph i interlaced (niestety wciąż bezsprzętowej akceleracji, a więc raczej dla posiadaczy mocniejszychprocesorów), ulepszeniu sterowania przez ekrany dotykowe,poprawieniu organizacji samego interfejsu użytkownika i znacznemurozszerzeniu interfejsów programowania odtwarzacza (co powinnozaowocować ciekawymi niezależnymi dodatkami do XBMC, takimi jakmobilne piloty czy webowe panele sterowania).

Na koniec smutna wiadomość dla użytkowników Windows XP. NowegoXBMC już nie uruchomicie na porzuconym systemie Microsoftu. Osobomkorzystającym z tego systemu poleca się sięgnąć po takielinuksowe dystrybucje jak OpenELEC, dzięki którym skorzystają zgotowego odtwarzacza, uruchamiającego się bezpośrednio zpendrive'a.

XBMC 13 w wersji dla Windows pobrać możecie z naszegorepozytorium. Nowa wersja pojawiła się też w repozytoriachwiększości linuksowych dystrybucji. Pełen dziennik zmian dostępnyjest tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)