XDA chce pożegnać aplikacje Google'a i dać użytkownikom Androida „wolność technologiczną”

Strona główna Aktualności

O autorze

Powodów, dla których używanie aplikacji Google'a jest ryzykowne i niekorzystne, jest mnóstwo — nie mamy możliwości powiedzenia Google'owi, czego nie powinien o nas zapisywać, nie wiemy co się dokładnie dzieje z naszymi danymi (a nie jest ich wcale mało — wystarczy spojrzeć na Dashboard) i w każdej chwili możemy utracić dostęp do pewnych usług, lub do konta w całości, gdyż zmieni się regulamin, „podpadniemy” albo usługa zostanie zwyczajnie wyłączona i nie doczeka się zamiennika. Jest też ryzyko włamania, awarii, wycieku danych i wielu innych katastrof, które mogą spowodować, że użytkownik pożałuje, że nie skorzystał z alternatywnych rozwiązań. Niestety, nie zawsze są one łatwo dostępne.

Załoga XDA Developers zamierza przeprowadzić i opisać serię eksperymentów związanych z odejściem od aplikacji i usług Google'a na Androidzie. Zadanie nie będzie proste, co świetnie (mimo że jest już trochę nieaktualna) ilustruje powyższa infografika z serwisu Copy Press. Pod hasłem Say Sayonara to Google Apps w dziale poświęconym Androidowi publikowane będą kolejne artykuły prezentujące jak można wyjść poza te zamknięte, dostarczone przez Google aplikacje. Autor zapowiedzi zaznacza, że jego celem nie jest oczernianie producenta Androida i docenia, jak gigant stara się informować o zbieranych danych… po prostu za mało kontroli nad nimi leży w rękach użytkowników i za mało mówi się o możliwościach wyboru.

Na pierwszy ogień pójdzie uwolnienie się od Google Play oraz uzasadnienie dlaczego warto odizolować się od domyślnej platformy dystrybucji aplikacji. Data publikacji niestety nie została podana.

© dobreprogramy

Komentarze